O novinářích se občas říká, že žijí v jakési bublině a ztratili kontakt s tím, co lidé doopravdy řeší. Pokud byste chtěli hledat týden, o němž toto tvrzení dozajista platilo – byl to ten uplynulý. Valná část událostí, které rezonovaly v médiích, se totiž … nestaly. Nebo jinak: Staly se. Ve virtuální realitě, na sociálních sítích, v pozičních válkách – aniž by se fakticky něco událo.
Tak třeba: Na úřadu ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové vzniká podle serveru Česká justice návrh ústavního zákona o areálu Pražského hradu, který počítá s tím, že by celý areál byl zcela v rukou státu. Ano, Šlechtová jde dál, než komunisté, kteří by brali jen církvi, ministryně z hnutí ANO by brala i soukromníkům (Williamu Lobkowiczovi).
Pak už stačilo jen „kopírovat“ statusy podrážděných politiků, opepřit to vtipnými hláškami dalších osobností virtuálního světa a zpráva byla na světě.
Mimochodem, obzvláště výživná byla přestřelka na ose Šlechtová – lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka, o tu vás nemůžeme připravit.
V podstatě z podobného ranku byl balónek, který vypustil prezident Miloš Zeman. Ten by pro změnu zestátňoval veřejnoprávní televizi. Přestřelku jsme mapovali v této (ne)zprávě ». V kostce: Nápad oslovil Andreje Babiše, Česká televize se proti úvaze ohradila a premiér Bohuslav Sobotka zveřejnil prohlášení o tom, jak je v době oligarchizace médií nezbytné udržet nezávislou instituci.
Přidáme (zatím) poslední repliku z Hradu.
A jedna reakce z virtuálního světa, ta nemůže být nikdy na škodu:
Sám Jiří Ovčáček, někdejší redaktor Haló novin a Blesku, který od příchodu Miloše Zemana na Hrad působí jako jeho mluvčí, se stal hlavní postavou další zprávy, která rezonovala v pátek. Začalo to tímto tweetem:
Připomínáme, že AfD, Alternativa pro Německo, je pravicovou populistickou stranou, která momentálně sbírá body na živení strachu z uprchlíků. Vede jí „střílející Frauke“, Frauke Petry, která proslula výrokem, že policie by měla střílet po migrantech překračujících ilegálně hranici.
Ovčáčkův tweet okamžitě ovládal homepage zpravodajských webů, přičemž články zdůrazňovaly především dva momenty: problematickou a silně protiunijní politiku AfD. Plus fakt, že Jiří Ovčáček, nikým nevolený úředník, pořádá politické schůzky.
Sám mluvčí si pozornost jako vždy užíval a po vzoru „jen houšť“ dál přisypával.
Zprávu o návštěvě AfD, jejíž českou odnož tu mimochodem zakládá Zemanův partner z pódia na Albertově Martin Konvička, bychom uzavřeli asi takto:
Když už jsme zmínili jméno vrchního odpůrce islámu v Česku, drobná zpráva z Facebooku, kdo se to vlastně uchází o hlasy voličů.
Raději jinam.
Celá Czechia si v těchto dnech připomíná 700 let od narození Karla IV. Odehrála se spousta slavností a akcí, nás v redakci asi nejvíce zaujal grafický počin Českého statistického úřadu. A pak, že statistika nuda je.
Kromě Karla IV. jsou Češi momentálně hrdí také na hokejovou reprezentaci, která bez zaváhání prochází sítem hokejového šampionátu. Hoši děkujem!
Dělo se toho samozřejmě ještě mnoho. Policejní razie (například tato u miliardáře Speychala »), dostaveníčko Zeman-Klaus a spol. na ruské ambasádě (fotostory zde »), nebo se třeba začaly rozdávat pokuty za přestupky během návštěvy čínské hlavy státu (zaznamenali jsme tu »). Pojďme se však už podívat na hlavní zprávy optikou Neovlivní.cz.
Horké křeslo kapitána Nevtípila
Zpráva o policejní razii z půli týdne zněla jednoznačně: mezi zadrženými kvůli kauze vynášení informací má být i policista Pavel Nevtípil. Potíž je, že Nevtípil vůbec zadržený nebyl. A hlavně, jak zjistil deník Neovlivní.cz, jde o komisaře, který má přímo na starosti vyšetřování projektu Čapí hnízdo.
„Do této chvíle mě nikdo nekontaktoval, nevyslýchal, neobvinil a ani nezadržel,” lakonicky glosoval zprávu časopisu Respekt Nevtípil, když se s ním redakce Neovlivní.cz pár minut po údajném zatčení normálně spojila (podrobněji zde »). A podle dobře informovaného zdroje se razie nemá Nevtípila týkat ani dál. Účelové zveřejnění jeho jména ve spojitosti s interním problémem policie každopádně jen zvýšilo tlak na muže, který do značné míry drží v ruce politickou kariéru vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše.
Kdo je Pavel Nevtípil a jaké další případy má vedle Čapího hnízda na stole, si můžete přečíst v této » zprávě.
A ještě jedna zpráva k Čapímu hnízdu: Vrchní auditor ministerstva financí Stanislav Bureš už splnil úkol Evropské komise a vypracoval zprávu o sporné dotaci. Případ Andreje Babiše, který je zároveň jeho šéfem, vyřešil podle očekávání: indicie o tom, že projekt patřil Agrofertu tu jsou. Důkazy o možném dotačním podvodu ale sehnat neumím, dotáhněte si to v Bruselu sami. Detailněji zde » .
Seriál o zákulisí politických kampaní
Nikdo je volit nebude. Za pět měsíců, během krajských voleb, nedostanou jediný preferenční hlas. Přitom jsou těmi, kdo do značné míry ovlivní, zda to na podzim hodíte “tomu, koho tady má Babiš”, nebo “Haškovi, ČSSD”. Redakce Neovlivní.cz začala v novém seriálu rozkrývat, kdo jsou zákulisní strůjci politických úspěchů a porážek jednotlivých stran. Političtí marketéři.
První díl (naleznete ho zde ») jsme věnovali sociální demokracií. Zjistili jsme, že letošním prvním mužem voleb ČSSD se stal europoslanec, bývalý pražský zastupitel Miroslav Poche. Politik, který padl před pár roky na dno a zdálo se, že jeho politická kariéra je u konce. K ruce si přizval píáristu a politického marketéra Jiřího Chvojku, nebo zkušeného Jakuba Horáka, kterého ČSSD přetáhla ze služeb ODS, ale i TOP09. Jakub Horák stojí za jarní částí kampaně ČSSD ‘2 roky ve vládě’, i za sloganem ‘Srdce bije vlevo’.
O médiích, manipulacích a vlivu sociálních sítí
Česká média musela tento týden “přehodnotit” zprávu, která déle než čtvrt roku sloužila jako pádný doklad toho, jak se česká společnost radikalizuje. O příběhu napadeného a pobodaného muslima, který se podle čerstvých tvrzení vyšetřovatelů nestal, jsme v tradičním rozhovoru o médiích mluvili s mužem, který se rozkrývání manipulací, hoaxů a nejrůznějších konspirací věnuje profesionálně. Šéfredaktorem publicistického webu Manipulátoři.cz Petrem Nutilem.
Proč jsme bez prověřování hned uvěřili špatné zprávě o sobě samých? Nezachovali si novináři zdravý odstup? Nebo skočili po příběhu, protože “se hodil” k této době? A jak se na referování o události podepsaly sociální sítě? „Sociální sítě jsou především urychlovač přenosu informací. A je fakt, že tlak na média zvyšují – jsou prostě rychlejší a média se je často snaží jen dohánět,“ řekl například Petr Nutil. „Nadto – sociální sítě vytvářejí bubliny spřízněných názorů, ve kterých je snadné zapomenout, že to, co nám ukazují, není obraz celého světa.“ Celý rozhovor si můžete přečíst tady ».
Vyšetřování OKD
Policie začala tiše zkoumat minulé finanční operace v těžební společnosti OKD, která tento týden skončila v úpadku. Kriminalisté prověřují podezření, jestli v uplynulých letech nebyly ze společnosti nezákonně vyváděny stovky milionů korun.
O “tunelování” OKD hovoří několik dní staré trestní oznámení miliardáře Pavola Krúpy, který má o doly zájem. Jak ale zjistil deník Neovlivní.cz (exkluzivní zpráva tady »), už před pár týdny a nezávisle na tomto trestním oznámení policie sama rozjela vyšetřování. Případu se věnují kriminalisté pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Hra o miliardy
Ministerstvo dopravy dospělo k závěru, že verdikt arbitrážního soudu a následné vyplacení 723 milionů firmě Škoda Transportation vytvořily podmínky pro nedovolenou veřejnou podporu. K Evropské komisi proto míří z České republiky stížnost. Její výsledek může ovlivnit pozici státu ve sporu o zrušení arbitrážního verdiktu.
Informace deníku Neovlivní.cz potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Uvedl, že ÚOHS nemá k notifikaci zásadní připomínky a jen co budou vyřešené technikálie, bude oficiálně odeslána.
“K této věci máme pouze technicko-procedurální připomínky, zejména týkající se formy podání k Evropské komisi, po věcné stránce připomínky nemáme. Termín odeslání závisí na vyřešení výše uvedeného,” uvedl Švanda. Další podrobnosti předkládáme v této zprávě ».
Tečka za kauzou Škodův palác
Byla to první kauza, kdy se začala otřásat pozice primátorky Adriany Krnáčové. Deník Neovlivní.cz loni upozornil, že se Krnáčová sešla s manažerkou společnosti Copa Retail a vyjednávala o výměně právníků v dlouholetém sporu o pronájem Škodova paláce. Právníky primátorka vybírala ze seznamu dodaného právě protistranou sporu.
Pražští radní tehdy potvrdili, že šlo o aktivitu Krnáčové, o níž neměli tušení (naše původní zpráva »).
Opoziční TOP 09 a její zastupitel Petr Prchal následně podali na Krnáčovou dvě trestní oznámení. A to kvůli podezření, že primátorka mohla svými kroky poškodit zájmy města. Policie po ročním vyšetřování nyní konstatovala, (čtěte zde »), že se žádný trestný čin nestal.
Všem přejeme příjemnou neděli, těšíme se zase v dalším týdnu. Redakce Neovlivní.cz