Neovlivní.cz: 21. týden 2016

To podstatné, co se odehrálo během 21. týdne roku 2016.

Pokud bychom měli hledat téma, které skutečně upřímně rezonovalo v uplynulém týdnu republikou, nebyla by to tvrdá vládní roztržka kvůli kuřáckému zákonu (popsali jsme zde »), ani senátní přijetí normy o regulaci hazardu, která se podle kritiků stane nástrojem k cenzuře internetu (více zde »), dokonce ani neochota Andreje Babiše chodit do sněmovny, která ho „zdržuje“. To vše přebily (a měkké i je na místě) – kroupy.

Pondělní večer Praha-východ. Foto: Leoš Kováč

Pondělní večer, Praha-východ. Foto: Leoš Kováč

Republika žije už několik dní s výstrahou meteorologů před nebezpečnými bouřkami. Už pondělní krupobití ve středních Čechách napáchalo škody za více než 90 milionů korun. Kroupy velikosti golfových míčků ničily zahrady, rozbíjely skla, auta, padaly stromy, snímky z Berounska, kde auta uvízla v závějích krup, musel vidět snad každý. V dalších dnech způsobily silné bouře lokální záplavy, sesuv půdy, vykolejení vlaku, ubily šest čápů.

Co se to děje? Podle Petra Dvořáka z Českého hydrometeorologického ústavu mají kalamitu na svědomí dvě takzvané supercelární bouře v jižních Čechách, které se navíc postupně spojily.

„Představte si oblak, který zpravidla vyroste do velkých výšek. Na jednom místě toho oblaku je stoupavý proud, na jiném zase klesavý a zároveň to má takovou rotační strukturu, takže jev připomíná šroubovici DNA. Krupobití, které s tímto jedem souvisí, se sice vyskytuje velmi lokálně, ale stojí za to. Kamarád, co bydlí u České Lípy, nafotil kroupy, z nichž největší měly přes čtyři centimetry. Viděl jsem i snímek z Příbrami, kde auto po nárazu kroupami vypadalo jako rozstřílené samopalem,“ svěřil se v Mf Dnes.

Ad vojenská technika: Českem v poklidu, nesrovnatelném s loňskou situací, projeli američtí vojáci. Šlo o dosud největší konvoj čítající 225 vozidel, který republiku křižoval cestou ze základen v Německu na cvičení do Pobaltí. Ve Vyškově se s vojáky potkal premiér Bohuslav Sobotka, který je teď v krajích častěji než kdy dřív – neklamné znamení, že se blíží volby.
sobotka_marksova_tesca_arnostova_CSSD

Dalším podobným znamením je způsob, jakým premiér (resp. jeho lidé) začal pracovat se svým účtem na Twitteru. Ta tam jsou suchá oznámení. Jen za posledních pár dní si pochvaloval „dobrý guláš a fajn lidi“ na Bučovicku, svěřil se, že jde ve Slavkově na sraz spolužáků ze základní školy po třiceti letech („raději to ani nepočítám“), ocenil umělecké sklony lovců mamutů… A pak si, jako správný pracant, který vyhlíží v pátek „padla“, vyvěsil selfie, které pořídila ministryně práce Michaela Marksová. S popiskem: „Dodělali jsme v Liďáku volební program a stejně jako celé Česko máme radost, že už je pátek :).“ Jsme zvědaví, čeho se ještě dočkáme.

V regionech je teď pečený-vařený i Andrej Babiš, který ovšem odmítá, že by tam jezdil rozdávat své pověstné koblihy. Z toho jej obvinili opoziční poslanci, které pobouřilo, že se vicepremiér a ministr financí nedostavil v pátek na schůzi, kde měl uvést šest zákonů. Místo toho byl v Uherském Hradišti. Schůze byla po hodině rozpuštěna. „Další klasický politický hnus. Z dnešního jednání Sněmovny jsem řádně omluven. Moje body ve třetím čtení měly být na programu ve středu,“ odmítl kritiku Babiš.

Podobně chyběl v Poslanecké sněmovně i ve čtvrtek na interpelacích, kam ovšem dle statistik nechodí jaksi programově. „Moje práce je ministr. Na interpelace odpovídám. Skutečně v té Sněmovně nemůžu ztrácet čas, protože mám plno jiné práce. Nemám pocit, že bych se flákal,“ citovalo zvoleného poslance s platným mandátem Právo.

antos_islam_konvicka

Čemu se jaksi programově nevěnujeme na Neovlivní.cz, jsou extremistické strany. Přesto jedna událost uplynulého týdne stojí za zmínku: „Celostátní sněm v Praze rozpustil Blok proti islámu (BPI). ČTK to sdělil jeho dosavadní předseda Martin Konvička. Vzniklo zároveň nové uskupení s názvem Iniciativa Martina Konvičky.“ Konvičkův bývalý spojenec Marek Černoch z Úsvitu – Národní koalice považuje rozpuštění strany za účelové, entomolog a odborník na motýly se podle něj snaží vyhnout zaplacení mnohamilionové pokuty za porušení smlouvy o spolupráci ve volbách. Konvička však už nechce spolupracovat s Úsvitem, ale s Alternativa pro ČR, tedy pobočkou německé protiuprchlické AfD. (Shrnutí situace v přiloženém tweetu.)

Češi mají od čtvrtka nového vládce centrální banky, Miloš Zeman na pozici guvernéra ČNB jmenoval svého šéfa úřednického kabinetu, který nikdy nezískal důvěru, Jiřího Rusnoka (více zde »). Zeman svým krokem splnil, co sliboval, což ovšem není úplně pravidelný jev. Portál Demagog.CZ spočítalo, že stihl porušit už dvanáct slibů, které během kampaně za zvolení dal (psali jsme tu »).

Emil Zátopek na stránkách Alepine Pro.

Kampaň před olympiádou spustila společnost, která na trh posílá vybavení pro sportovce – Alpine Pro. Firma, která je od OH ve Vancouveru (2010) partnerem českého olympijského týmu, tento týden ukázala (a začala prodávat) olympijskou kolekci pro Rio. Inspirovat se prý nechala největším českým sportovcem Emilem Zátopkem a do designu užila figurku, kterou fenomenální běžec připojoval ke svému podpisu.

Z olympijské kolekce Alpine Pro.

Z olympijské kolekce Alpine Pro.

Redakce Neovlivní.cz si upřímně neumí gentlemana Zátopka v jeho brazilské kolekci představit a přemítá, jak se bude sada vyjímat vedle oblečení, které pro britské, italské či francouzské týmy navrhují značky typu Armani, Prada či Ralph Lauren; ale po holínkovém úspěchu z Londýna je možné vše.

Na sociálních sítích, kde ovšem bývá míra kritiky téměř vždy hypertrofovaná, panuje zděšení. Viz pár úryvků z oficiálního profilu Alpine Pro na Facebooku: „Tleskam, zase jste nezklamali! Myslela jsem, ze nic horšího nez minule se vymyslet neda a ono hle! Dá! Krasne se vam v kolekci snoubí klaunstvi s buranismem, taková symbióza tu jeste nebyla…“ Nebo: „Díky Vám slovo ‚nevkus‘ dostává nový rozměr.“ Nebo: „To navrhoval Dan Nekonečný?“ Nebo: „Chybí módní lososová.“

Módní lososová nám v repertoáru minulého týdne rovněž chyběla, přesto se s námi pojďte podívat, o čem se psalo na Neovlivní.cz.

Migrace, špioni a hluší politici

Pohled na titulní stranu aktuálního vydání měsíčníku Neovlivní.cz. Repro: Neo

Redakce pro své čtenáře připravila další číslo tištěného měsíčníku Neovlivní.cz; od pondělí bylo mimo jiné k dostání zdarma v několika provozovnách českého řetězce rychlého občerstvení Bageterie Boulevard (podrobnosti o magazínu zde »).

Vám, čtenářům na webu, jsme předložili hlavní materiál časopisu. Exkluzivní rozhovor s dlouholetým aktivním českým špionem, který se věnuje mezinárodnímu terorismu se specializací na islám.

V interview otevřeně popsal bezpečnostní situaci i to, s jakými informacemi dnes zpravodajci pracují. Jde o výjimečné interview, lidé v jeho postavení rozhovory vždy odmítají; zachování anonymity je nezbytné i kvůli utajení v komunitě, v níž operuje.

Prozradil například, že masivní příliv uprchlíků, který v posledním roce paralyzuje Evropu, lidé z tajných služeb předvídali už před lety. Ale jejich hlášení nebral nikdo vážně. Ani šéfové, ani politici. Celý rozhovor naleznete tady ».

10 let od Kubiceho zprávy

Jan Kubice. Ilustrace: Neo

Někdejší premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek je dodnes přesvědčen, že mu Kubiceho zpráva v roce 2006 prohrála volby a vynesla k moci Mirka Topolánka. Deník Neovlivní.cz po deseti letech zveřejnil nová fakta, jak se příběh odehrál – a že vůbec nemusel dojít tak daleko. Vládní ČSSD tehdy mohla aféře zabránit. Jenže osud zprávy, v níž tehdejší šéf ÚOOZ Jan Kubice mluvil o zasahování politiků do citlivých kauz, dostal do rukou poslanec, který už nekandidoval. A případ ho nezajímal. Detailní zprávu si můžete přečíst zde ».

Jana Kubiceho tehdy do sněmovny s třaskavou zprávou o prorůstání mafie do politiky provázel jeho bývalý zástupce Hynek Vlas. Elitní detektiv, který sedm let vyšetřoval organizovaný zločin včetně případu vraždy “kmotra podsvětí” Františka Mrázka.

Hynek Vlas během vystoupení v pořadu Show Jana Krause. Repro: Neo

Hynek Vlas poskytl Neovlivní.cz rozhovor, ve kterém tehdejší atmosféru přiblížil. „Nelíbilo se jim, že se okolo některých kauz, třeba kolem vraždy Mrázka, pouštíme do nějakých odnoží souvisejících s hospodářskou kriminalitou, kam patřili někteří politici. Vadilo jim, že jsme je začali vyslýchat. Vadilo jim, že se dožadujeme spisu Krakatice, kde byly vysoce citlivé informace o propojení politiky a podsvětí. Nechtěli nám ji vydat. S tím souvisely všechny ty tlaky, neustálé kontroly, prostě kroky, které nám měly zkomplikovat život. Cítili jsme to tak, že někdo chce zastavit naší práci…“ Celý rozhovor naleznete zde ».

Spor ČEZu s bratrem svého ministra

Koláž: Neo

ČEZ Slovakia, dceřiná firma českého polostátního gigantu, který patří do gesce ministra financí Andreje Babiše, neuspěla v prvním kole sporu, v němž se snažila vymoci náhradu škody z Babišova bratra. Alexander Babiš byl podezřelý z pětimilionového podvodu. „Soud jej osvobodil, firmě však doporučil, aby se soudně bránila dál v občanském soudním řízení,“ psala v této zprávě » v půli týdne z Bratislavy naše spolupracovnice Stanislava Harkotová.

Redakce se s dotazem, jak budou dál postupovat, obrátila na ČEZ Slovakia. Firma otázky předala české matce. A ta v písemné odpovědi uvedla, že už žádné další kroky nechystá. Zdůvodnění naleznete tady ».

Skryté tváře voleb

kampaň, krajské volby 2016, marketing,

Nikdo je volit nebude. Za pět měsíců, během krajských voleb, nedostanou jediný preferenční hlas. Přitom jsou těmi, kdo do značné míry ovlivní, zda to na podzim hodíte “tomu, koho tady má Babiš”, nebo “Haškovi, ČSSD”.

Deník Neovlivní.cz v novém seriálu rozkrývá, kdo jsou zákulisní strůjci politických úspěchů a porážek jednotlivých stran. Političtí marketéři. Tento týden jste si mohli číst o lidech ze zákulisí ODS.

Občanští demokraté hrají v podzimních volbách o hodně. Potřebují především neztratit oproti posledním volbám a ideálně ještě posílit – aby tím mohli stvrdit restart strany, která ve sněmovních volbách v roce 2013 padla na dno. Více zde ».

Hra o trůny

Detail budovy Nové radnice na Mariánském náměstí. Foto: Shutterstock

Poté, co pražská primátorka Adriana Krnáčová upevnila svou pozici v čele města, začala personální výměna klíčových úředníků. Minulý týden padl » předseda představenstva dopravního podniku, nyní se podle poznatků otřásá židle pod šéfem Institutu pro plánování a rozvoj (IPR).

IPR je jednou z nejvlivnějších organizací v Praze, má na starosti rozvoj, tvorbu a správu města. Také proto redakce Neovlivní.cz zařadila před časem šéfa instituce Petra Hlaváčka do žebříčku TOP 20 nejvlivnějších lidí metropole, kteří rozhodují o miliardách a dokáží ovlivnit důležité věci. Nyní jej chce Krnáčová vyměnit, má už připraveného svého člověka. Novým šéfem institutu se má stát poradce primátorky Miroslav Holub. Detaily v této » zprávě.

Přetlačovaná o ČEZ

elektrina_energetika_proud_jistice

Deset dní před valnou hromadou státní společnosti ČEZ, kde se očekává další kolo bitvy o vliv v této energetické společnosti mezi premiérem Bohuslavem Sobotku a Andrejem Babišem, avizoval ministr financí plán rozsáhlých personálních změn v dozorčí radě. Hodlá navrhnout výměnu hned čtyř ze dvanácti členů rady.
Součástí přetlačované o ČEZ přitom není jen samotný vliv na peněžní toky miliardové firmy. Vicepremiérovi a majiteli Agrofertu jde také o informace: nejen o současném dění, ale i o věcech z minulých let. Vicepremiér se ČEZ snaží ovládnout dlouhodobě, doposud však nebyl příliš úspěšný. Své úsilí zdůvodňuje nedůvěrou ve schopnosti současného vedení společnosti pod taktovkou Daniela Beneše. Podrobnosti tady ».

Napsali jsme toho víc a příští týden napíšeme zase. Těšíme se v pondělí, díky za pozornost!

 

Sdílet...Share on FacebookTweet about this on Twitter