Neovlivní.cz: 42. týden 2016

Co přinesl 42. týden roku 2016

Řekněme si to upřímně: Byl to náročný týden. Dvojice Miloš Zeman a Jiří Ovčáček nám během pár dní připravila takovou estrádu, že by nám bohatě vystačila na celý rok.

Začalo to už na sklonku předchozího týdne, kdy se Hrad pokusil hodit pozdní příjezd hlavy státu na pohřeb někdejšího slovenského prezidenta Michala Kováče na pražské letové dispečery. Ti se ale vzepřeli a přestřelka byla na světě. Takových už tu bylo, řekli jsme si a snažili se to ignorovat.

Jenže to bylo zjevně jen zahřívací kolo pro to, co mělo teprve následovat. Podle očekávání návštěva tibetského duchovního vůdce jasně ukázala, kdo je kdo v české politice.

Čtyř nejvyšší ústavní činitele Miloše Zemana, Bohuslava Sobotku, Jana Hamáčka a Milana Štěcha vyděsila schůzka ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou natolik, že museli vydat prohlášení s následující větou: „Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány.“  Aby si Čína něco nepomyslela…

Dalajláma a ministr kultury Herman Zdroj: Facebook

Dalajláma a ministr kultury Herman
Zdroj: Facebook

Přípis naší politické čtveřice sociální sítě obratem překřtily na „zvací dopis“ s odkazem na pozvání spojeneckých vojsk v roce 1968. Na takové věci jsme už zkrátka zvyklí.

Zjevně jsme ale pozapomněli na jeden z hlavních povahových rysů Miloše Zemana: nezapomíná a nikdy neodpouští.

Navzdory původnímu avízu Hrad oznámil strýci ministra Hermana Jiřímu Bradymu, který přežil holocaust, že mění plány a státní vyznamenání nakonec nedostane. Ještě před týdnem mu přitom prezidentská kancelář sdělila, že vyznamenání dostane.

Souvislost se schůzkou ministra Hermana s dalajlámou a neoceněním Bradyho prezident ústy svého mluvčího Ovčáčka odmítl. Ministr ale ostře vystoupil s tím, že mu dal Zeman výslovně na výběr: buď dalajláma nebo řád pro strýce. A už se to rozjelo.

ovcacek1

herman

A zapojili se: ministři, akademici, poslanci a „kavárna“. Na protest se začaly chystat paralelní oslavy 28. října, bez Zemana. Premiér Bohuslav Sobotka prezidenta vyzval, aby přece jen vyznamenání pro Brady zvážil „Prezident by se měl zachovat jako státník a vyznamen.Bradymu udělit.Jinak bude z letoš.28.října festival hradní malosti a české rozhádanosti,“ napsal na Twitter.

V nastálé vřavě tak mohl mluvčí Jiří Ovčáček v podstatě nepozorovaně udělat zcela nečekaný krok a omluvit se leteckým dispečerům zmiňovaným v úvodu textu. Stalo se tak ve chvíli, kdy ministr dopravy Dan Ťok zveřejnil výsledky vyšetřování se závěrem: dispečeři za nic nemohou.  „Pokud se letoví dispečeři cítili dotčení prohlášeními, které jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám,“ překvapivě kontroval Ovčáček.

A co jsme pro Vás během přestřelky o dalajlámu a vyznamenání přichystali za původní zprávy na Neovlivní.cz?

S BABIŠOVÝM VÝBUŠNÝM AUDITEM SI POLICIE NEVÍ RADY

zlato-trezor-bankaVíc než rok ministerstvo financí přemýšlelo, jak naloží s třaskavým interním auditem, který zkoumal, jak stát v posledních deseti letech spravoval státní dluh. Když pak nakonec v květnu podalo trestní oznámení a případu se chopila policie, ukázalo se, že půjde o jedno z nejkomplikovanějších vyšetřování v historii. Mezi kriminalisty totiž nejsou experti na dluhopisy a případ, v němž jde o miliardy, vázne.

Jde o kauzu, na který loni v dubnu upozornil deník Neovlivní.cz. Ministr financí Andrej Babiš měl tehdy na stole už několik měsíců interní audit, který upozorňoval na obří ztráty z obchodů s bankami v rámci státních dluhopisů. Ministr se dlouho neměl k řešení a teprve letos v květnu podal resort trestní oznámení. Zprávu o tápání policie jsme popsali zde.

KOMISE K ODCHODU ŠLACHTY CHCE DALŠÍ ČAS. VÝSLEDKY PÁTRÁNÍ ALE NEJSOU ŽÁDNÉ

Sněmovní vyšetřovací komise, která má odhalit souvislosti kvapné policejní reorganizace a následného odchodu šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty od policie, požádá o prodloužení svého mandátu. Vyslechla sice všechny klíčové aktéry, jasno si ale v případu dosud neudělala. Důkazy v příběhu chybí, policejní reorganizace nadto stále slouží jako klacek v bitvě mezi ČSSD a ANO o ovládnutí strategických vyšetřujících úřadů v zemi.

Komise tak má nakročeno k tomu, aby se zařadila po bok většiny předchozích vyšetřujících orgánů Sněmovny. Ty – až na výjimky – nikdy nic zásadního nevypátraly. “Budeme žádat o prodloužení termínu, do kdy máme předložit závěrečnou zprávu. A to do konce ledna příštího roku,” uvedl jeden z členů komise, která znovu zasedne v úterý v devět hodin ráno. K čemu komise zatím dospěla a jak reorganizaci zneužívají dvě nejsilnější vládní strany k mocenskému souboji jsme zveřejnili v této zprávě.

DALÍKOVO SVĚDECTVÍ VYVOLALO ROZRUCH NA SLOVENSKU. KVŮLI FICOVI

Rozhovor lobbisty Marka Dalíka, který pro magazín Neovlivní.cz před svým nástupem do vězení popsal zákulisí obchodu s transportéry Pandur, začala obšírně rozebírat slovenská média.

Dalík totiž jako jednu z klíčových postav transakce označil místní lobbistické eso Miroslava Výboha. Jinak také osobního přítele slovenského premiéra Roberta Fica.

Výboha slovenští investigativní novináři v nedávné anketě pro Denník N zařadili do pětice klíčových postav, které na Slovensku hrají nejvýznamnější roli při ovlivňování veřejných rozhodnutí.

Co napsala ohledně přítele slovenského premiéra a o jeho roli v kauze Pandur jsme zmonitorovali v tomto článku.

ANALÝZA: MŮŽE DAVID RATH ZAČÍT SLAVIT?

Je to jedna z mála kauz, které mají detektivové a žalobci takzvaně okované. Důkazy proti bývalému hejtmanovi Davidovi Rathovi se doposud zdály neprůstřelné. Vrchní soud ale nyní rozsudek, který sociálnědemokratického politika poslal za korupci do vězení, zrušil. Znamená to, že Rath a spol. mohou slavit?

Rozhodnutí soudu automaticky neznamená, že je Rath z případu venku. Neznamená ani to, že bude obvinění z rozsáhlé manipulace s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraj zproštěn.

David Rath by mohl začít slavit jen v případě, že by soud rozhodl o vyřazení klíčového důkazu – desítek hodin odposlechů, které zaznamenaly nejen předávání peněz, ale i jejich počítání nebo rozhovory jednotlivých aktérů případu nad miliony. Důkazy v kauze Rath jsme zanalyzovali v tomto článku.

FOUSATÉ LÉTO UMŘELO, AŤ ŽIJE PRASÁTKO: O SVĚTĚ REKLAMY S BÁROU NOVOTNOU

Nejslavnější reklama Báry Novotné. Kofola a vánoční prasátko. Repro: Neo

Nejslavnější reklama Báry Novotné. Kofola a vánoční prasátko. Repro: Neo

Tomu popěvku se nedalo vyhnout. A do ucha zalezl jako červ. Chtě nechtě, člověk se přistihl, jak si pobrukuje cosi jako „fousaté léto ahoj“ a v duchu se znovu durdí, co “to” – ono dítě s nalepenými vousy – má vlastně znamenat. A budete se divit, neznamená to vůbec nic.

Logiku v tom nehledejte, vzkazuje autorka reklamy Bára Novotná, kreativní ředitelka agentury Woman. Mimochodem žena, která vymyslela spot s prasátkem, co má ty “zahnutý zuby nahoru”, jejž Češi na Vánoce vysloveně vyžadují. O které reklamě se dá říct totéž? Rozhovor s Bárou Novotnou najdete zde.

Přejeme klidnější příští týden…

Sdílet...Share on FacebookTweet about this on Twitter