Neovlivní.cz: 17. týden 2016

Mohli bychom napsat, že to byl týden, ve kterém prezident Miloš Zeman, před měsícem soudem nepravomocně označený za lháře, doprovázený svým poradcem, kterému soud tento týden už pravomocně nařídil uhradit státu dlužných 27 milionů (více zde »), dorazil za ministrem financí na Čapí hnízdo, které kvůli podezřelému financování prověřuje policie, ministerstvo financí i evropské úřady (popsali jsme tady »). Mohli bychom psát o “haló”, které vyvolal někdejší premiér první úřednické vlády Josef Tošovský, který v USA způsobil nehodu a zdemoloval své ferrari. Anebo bychom mohli psát o tom, jak si premiér Sobotka nechal udělat statistiku, jak se jeho ministři účastní sněmovních interpelací a zjistil, že nejhorší docházku má Andrej Babiš (ANO).

Raději bychom se ale zastavili u jiné zprávy. Je za zahraničí. Ze Sýrie. Kde se krvavá válka překlenula přes pátý rok a načala rok šestý. O život připravila už čtvrt milionu lidí. Na BBC běží aplikace, která promítá jména “pouze” dětských obětí. Pokud byste je chtěli znát všechna, museli byste u počítače strávit devatenáct hodin. Režim diktátora Bašára Asada v týdnu znovu zesílil útoky “proti teroristům”, místa, která jsou v rukou povstalců, čelí intenzivním náletům. Umírají civilisté. Podle OSN ve čtvrtek a pátek – během 48 hodin – byl zabit jeden člověk každých 25 minut.

Ve statistikách se ale snadno utopí to důležité: konkrétní osud konkrétního člověka.

2016-04-28-1461870660-7769537-syria-thumbTakovým byl doktor Muhammad Waseem Maaz, nejkvalifikovanější pediatr z těch, kteří ještě zbývají v Aleppu. Už dávno využil možnosti a svou rodinu poslal z města, které se z výstavního proměnilo v trosky, do bezpečí. Sám se ale rozhodl zůstat a starat se o nemocné a zraněné děti. Doktor Maaz zahynul v noci ze středy na čtvrtek při náletu vládních sil na nemocnici Al Quds. Spolu s ním našlo smrt dalších 26 lékařů a pacientů.

Jeho příběh vylíčil v otevřeném dopise, který zveřejnili advokáti sdružení ve skupině The Syria Campaign (podporuje Syřany v jejich boji za mírovou a důstojnou budoucnost), ředitel dětské nemocnice v Aleppu a dlouholetý přítel, doktor Hatem. Dovolíme si ocitovat z tohoto listu:

“… Doktor Maaz pracoval během dne u nás, v dětské nemocnici. Večer pak odcházel do nemocnice Al Quds, kde držel pohotovost.

Každý den jsme spolu trávili šest hodin. Byl přátelský, laskavý, s personálem s chutí a rád žertoval, byl to nejlaskavější člověk v nemocnici. Tento list píši z Turecka, kam měl také doktor Maaz přijet navštívit svou rodinu, až se odtud vrátím. Neviděl ji čtyři měsíce. Místo toho zůstával v Aleppu, nejnebezpečnějším městě na světě, protože byl hluboce oddaný svým pacientům.

Nemocnice jsou často terčem vlády a ruských leteckých sil. Pár dní před tím, než Dr. Maaz přišel o život, zasáhl nálet místo vzdálené jen dvě stě metrů od nemocnice. Během silného bombardování se zdravotnický personál spustil dolů do přízemí budovy, snažil se chránit kojence v inkubátorech. (…) Dr. Maaz byl zabit pro záchranu lidských životů.”

Dává to dění v Česku do trochu jiné perspektivy, že?

Pojďme se přesto podívat, jaké byly hlavní zprávy, které jste si mohli číst na Neovlivní.cz.

jaroslav_faltynek_ano-300x200CO DĚLÁ DRUHÝ MUŽ ANO?

České dráhy otočily a zaplatily stovky milionů za prohranou arbitráž se společnostíŠkoda Transportation. Původně nechtěly platit nic. Deník Neovlivní.cz zjistil, že překvapivému obratu manažerů státní železnice předcházela utajená schůzka místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka s generálním ředitelem Škody Tomášem Ignačákem. Setkání se uskutečnilo zkraje roku v prostějovském tenisovém klubu. Detaily o tajné schůzce si můžete přečíst v tomto textu ».

Schůzka bude mít dohru na stranické půdě. “To, že České dráhy zaplatily Škodě, považuji za skandální. Tato firma dlouhodobě dráhy a dopravní podnik města Prahy vysává nevýhodnými smlouvami. Od Faltýnka budu určitě chtít vysvětlení,” sdělil Neovlivní.cz Andrej Babiš. A šikuje se i opozice – více zde ».

shutterstock_31298314-768x576NOVÁ MOCENSKÁ MAPA PRAHY

Půl roku po rozpadu vládní koalice v Praze byla ve čtvrtek stvrzená dohoda o rozdělení moci mezi politiky staronové koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Posledních šest měsíců významně přepsalo mocenskou mapu v hlavním městě. Deník Neovlivní.cz analyzoval, kdo nyní patří do desítky nejvlivnějších, kteří rozhodují o příští vládě v metropoli a výhledově o miliardách, které se ve městě točí. Nový žebříček naleznete tady ».

Z první desítky vypadla díky politickým trafikám Radmila Kleslová (více tu »), do té doby neotřesitelná vládkyně města ve dvojici s Karlem Březinou. O současné pozici Karla Březiny detailněji zde ». Primátorka Adriana Krnáčová se navzdory soustavnému tlaku opozice i okopávání od vlastních straníků udržela v křesle – číslo 3 žebříčku vlivných v Praze ».

Posílila také pozice Jaroslava Faltýnka (detailněji tu ») a Matěje Stropnického (více zde »).

A zde » si můžete přečíst, kdo je nováčkem v TOP 10 vlivných v Praze.

primatorka_praha_krnacovaPENÍZE ZA NOVOU VLÁDU

Na magistrátu hlavního města vznikly po podpisu vládního paktu nové výbory s lukrativními platy pro jejich šéfy. Dosavadní tři placená křesla šéfů výborů se rozšířila na šest. Politikům vládních stran – ANO, ČSSD a Trojkoalice – se přidělovaly i další posty.

Deník Neovlivní.cz už po poledni přinesl návrh usnesení, které dostali až těsně před začátkem jednání na stůl pražští zastupitelé. Šlo o jmenný seznam politiků ze stran nové vládní koalice, kteří získají místa ve vedení výborů v zastupitelstvu (usnesení naleznete zde »). Některé pozice vznikly nově, jiné dosud nebyly placené.

V tomto textu » jsme pak jméno po jméně zveřejnili, jak se po královském dělení změní finanční zajištění členů klubu ANO primátorky Adriany Krnáčové. Právě strana majitele Agrofertu a ministra financí Andreje Babiše totiž obsadila řadu nově vytvořených či přeskupených postů, za které hlavní město bude každý měsíc vyplácet statisíce korun. ANO vstupovalo do politiky s hesly, v nichž kritizovalo korupci, klientelismus a zneužívání veřejné moci a peněz – například sloganem “Zrušte trafiky, volte profíky”.

pokor-300x201RADEK POKORNÝ A ČÍNSKÉ SMLOUVY

Premiérův přítel Radek Pokorný rozjel podle zákulisních hráčů snový byznys: coby právník zcela opanoval uzavírání česko-čínských obchodních smluv. Stal se architektem právního rámce v podstatě všech klíčových obchodů. Jeho role přitom není jen ryze právnická.

Podle zjištění Neovlivní.cz vyjednává i o ceně transakcí a vyhledává pro Číňany investiční příležitosti – podrobněji zde ».

“Osm smluv? Může být, já to takhle z hlavy nevím. Jsou to prostě všechny smlouvy, kde na jedné straně stojí společnost CEFC. Pro ni pracujeme,” řekl v rozhovoru pro Neovlivní.cz Radek Pokorný. Důvěra v jeho schopnosti je zjevná. K popsání jeho role totiž podle výpovědí ze zákulisí zdaleka nestačí termín “právnické služby”. Radek Pokorný poskytuje absolutní právní servis.

V souvislosti s čínskou návštěvou jsme publikovali (tady ») ještě jednu zprávu – o tom, že advokát Jan Kalvoda sepsal správní žalobu, jíž chce přimět soudy, aby řekly, zda policie během návštěvy čínského prezidenta porušila ústavou garantované právo shromažďovací, když zakázala již dříve povolenou demonstraci na Hradčanském náměstí.

naheCHOVANCOVA NAHOTINKA

Zjistili jsme, že policie, která už přes čtvrt roku vyšetřuje hackerský útok na mail premiéra Bohuslava Sobotky, začala prověřovat souvislost tohoto případu s jiným digitálním útokem na vlivného politika – fotomontáže s nahou dívkou, jež měla zdiskreditovat ministra vnitra Milana Chovance.

Na první pohled ty dva kriminální případy spojuje jen to, že v nich figurují čelní politici ČSSD. Policisté však na základě vyšetřování dospěli k variantě, že kauzy mají spojitost: byly provedeny totožným způsobem, v obou případech prostřednictvím prolomeného e-mailu a u obou existuje podezření, že v pozadí stojí stejní lidé. Zprávu o vyšetřování naleznete tady ».

Příběh diskreditační Chovancovy nahotinky (původní zpráva ») i premiérův nabouraný soukromý e-mail (informace tady ») mají přitom podle vyšetřovatelů politický motiv.

shutterstock_412734226-300x200VELKÁ ANKETA V KRAJÍCH O RUSKÉM VLIVU

Deník Neovlivní.cz v uplynulých dvanácti měsících mapoval, jak vypadá ruská stopa v Česku. Kdo jsou hlavní šiřitelé ruské propagandy? Kdo jsou mocní Rusové působící v Česku? A jaký byznys tu dělají ruští podnikatelé na lokální úrovni? Dokázali si vytvořit kontakty na místní establishment? Zajímal nás i opačný pohled: Jak ruské aktivity vnímají krajští politici?

Redakce Neovlivní.cz zveřejnila výsledky dotazníkového šetření ze všech čtrnácti regionů (obsáhlý text zde »). Místním politikům jsme před měsícem rozeslali žádosti o odpovědi na pět anketních otázek. Smyslem šetření bylo zjistit, jak mnoho či málo se politici v regionech setkávají s ruskými byznysmeny, jak se jim s nimi spolupracuje a například i to, zda se prokremelská propaganda, šířená především přes malé webové projekty, odráží až na místní úroveň.

Ve článku najdete navíc ještě rozcestník – ke každému kraji jsme připojili link na odpovědi politiků + odkaz na článek, který dává základní přehled o ruském podnikání v daném regionu. Soustředili jsme se přitom na společnosti, jejichž tržby dosáhly alespoň 25 milionů korun.

Peter-Kreko-300x232ROZHOVOR O PROPAGANDĚ, MAĎARSKU A POLITICE

Znají to Češi, znají to Slováci a v sousedním Maďarsku není situace jiná. I tam fungují “alternativní” weby, které přinášejí čtenářům “utajované pravdy”, které jim tradiční média a politické strany zatajují. A podobně jako u nás, i v Maďarsku těchto stránek, otevřeně velebících politiku Moskvy, nebývalou měrou přibylo po ruské anexi Krymu.

V čem je Maďarsko odlišné, je napojení parlamentní strany na Kreml. Má se v podstatě za prokázané, že donátorem radikální pravicové strany Jobbik je Moskva. Jak tato linka funguje? A jak se z vládnoucí strany Fidesz premiéra Viktora Orbána stala z protiruské partaje strana proruská? Na tyto otázky odpovídal v rozhovoru pro Neovlivní.cz Péter Krekó, ředitel budapešťského Political Capital Institute.

Řekl například: “Obecně se ale dá říci, že opoziční strany bývají vůči Rusku kritické, avšak jakmile se dostanou do vlády, jejich postoj se změní – a naopak. Fidesz (vládní strana, pozn. red.) není výjimkou. V roce 2008, když byl u moci proruský socialista Ferenc Gyurcsány, Orbán tvrdě kritizoval Putina. Říkával, že se ‘po Evropě poflakují Putinova štěňata’. Dnes dělá z Maďarska zemi, která je na Rusku závislá více, než byla za jiných vlád. Prakticky v každé politické otázce slouží loajálně ruským zájmům.”

Celý rozhovor si můžete přečíst zde ».

Sdílet...Share on FacebookTweet about this on Twitter