Neovlivní.cz: 22. týden 2016

To podstatné, co se odehrálo během 22. týdne roku 2016.

Ali-citaty

Zemřel muslim Muhammad Ali a (nejen) křesťanský svět se zalil smutkem.

Německo a Francii, v níž má už v pátek začít dlouho očekávané Mistrovství Evropy ve fotbale, sužovaly záplavy a ničivé bouřky celý týden. Když hladina Seiny stoupala, svět zaplavily obrázky, které město milenců vykreslují dost jinak, než jsme zvyklí: Třeba během vyklízení podzemních prostor Louvre, aby kalná voda nezničila vzácné předměty.

Bouřka, mediální, se strhla také v Česku. Server HlídacíPes.org zveřejnil nejprve zprávu a poté i nahrávku, která podle něj dokládá manipulaci ve zpravodajství soukromé televize Prima.sebrle_prima_glosa

Vedení televize v čele s šéfkou zpravodajství Jitkou Obzinovou a místopředsedou představenstva FTV Prima Holding Lubošem Jetmarem si sezvalo novináře, aby s nimi sladili postup, jak bude televize ve zprávách referovat o uprchlické krizi. Redaktorům měli podle interpretace Hlídacího psa nařídit, aby tématiku uprchlíků prezentovali jako hrozbu, problém a krizi.

Faktem je, že jasný příkaz, aby tým falšoval či přiohýbal informace, na celé pásce nezazní (externí link zde »). Obecných pokynů typu „uvědomte si riziko, jaké s sebou migrační vlna nese“ je slyšet dost. Mediální analytici a všemožní diskutéři se tudíž nadále přou, zda a o jak velký průšvih vlastně jde. lipold_prima_glosa

Případem se každopádně slíbila zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, strážce licencí.

Sama Prima nejprve nechtěla nic komentovat, pak argumentovala daty, podle kterých má zpravodajství vyvážené – lepší než Česká televize. Ohradila se Česká televize a půtka se stočila k metodice a výkladu statistik. V pátek večer pak televize, která vysílá třetí nejsledovanější zprávy, oznámila, že sice jde o pomluvy, ale: „Abychom spekulace ukončili, rozhodlo se představenstvo FTV Prima požádat tři respektované experty, aby provedli ohodnocení nezávislosti práce našich redaktorů při jejich pokrytí uprchlické krize od září roku 2015,“ napsala v tiskové zprávě Jana Mrákotová z PR oddělení televize.

Sice máme zatím blíže ke krajským volbám, než k volbám prezidentským, ale počet těch, kteří se osmělují vyzvat Miloše Zemana, roste. horacek_CT_anketa

Nejprve se zastavme u muže, který svou možnou kandidaturu avizoval již před časem – textaře Michala Horáčka. Toho už totiž začal prezident znevažovat. „Když jsem se dozvěděl, že chce Michal Horáček kandidovat, tak jsem se svých spolupracovníků zeptal, kdo to je,“ řekl Zeman v nedělním Pressklubu na Frekvenci 1.

laco_deczi_kandidaturaV pátek se do pelotonu během rozhovoru pro Lidové noviny zařadil neúspěšný prezidentský kandidát, v USA pobývající ekonom Jan Švejnar.

A už ve čtvrtek svou kandidaturu prostřednictvím placených inzerátů v novinách oznámil neznámý podnikatel Igor Sládek. Nezůstal jen u avíza, čtenářům LN vysvětlil, že kandidovat musí, protože Evropa je v obrovské krizi. „Třetí světová válka už začala,“ domnívá se.

To Laco Deczi, jazzový hudebník, představil trucprogram: Zákaz kouření na Hradě a holky u tyče.

Zpátky k vážným zprávám.

Pořádně horko bylo v týdnu miliardáři Petru Speychalovi. Po nedávné policejní razii média začala informovat o zhoršující se finanční kondici strojírenského impéria ČKD. Speychalova firma kontrovala tím, že okamžitě vypověděla smlouvu na údržbu exponované dopravní stavby v Praze. Podrobně jsme se situací, která vyústila ve čtvrtek v rozhodnutí městského soudu poslat firmu do insolvenčního řízení, zabývali zde ».

Svou vlastní knihou „Hlavně se neposrat“ si lehce zavařil Mirek Topolánek. V jedné z kapitol popsal okolnosti znovuzvolení Václava Klause do prezidentského úřadu a rozepsal se i o „vracení peněz“; zřejmě za hlasy. Případem se hodlá zabývat policie (více tu »).

Mnohem větší starosti má Topolánkův přítel Marek Dalík. Má strávit příští čtyři roky ve vězení (psali jsme tady »). A zaplatit čtyři miliony korun za nezákonné jednání při vládním nákupu obrněnců Pandur. Odvolací soud snížil o rok původní rozsudek a současně změnil paragraf, podle něhož byl Dalík odsouzený. Většina klíčových otázek procesu tak zůstala nezodpovězená.

Podvakráte se skloňovalo jméno České pošty. Podniku nejprve vypověděla po 25 letech smlouvu firma Alkom Security, která zajišťovala bezpečnostní dohled nad pobočkami pošty. O citlivém obchodním sporu jsme referovali tu ». Další poštovní spor, do něhož je vedle pošty zapleten také ministr vnitra Milan Chovanec, vyústil v obvinění z podvodu, více tady ».

A jaké byly hlavní zprávy, které jsme pro vás nachystali na Neovlivní.cz?

Čeho se bojí politici?

mobil_odposlech_bezpecnost_sifraZákulisní předvolební souboj je v české politice vyostřený tak, jako zatím nikdy. Politici nejsilnějších vládních stran ČSSD a ANO se vzájemně podezřívají ze sledování, odposlouchávání a nejrůznějšího špiclování. Oba konkurenční týmy investovaly do techniky, používají šifrovací aplikace pro telefony.

Do módy se vrátily i historické relikvie v podobě elektronických tabulek. Zařízení, které vychází z dětských magnetických tabulek, umožňuje obratem smazat napsaný text. V byznyse se používá roky. A to v případech, kdy o dané komunikaci nemají zůstat žádné záznamy. Mimochodem – takto se dost často nabízely úplatky. Tabulky se podle informací Neovlivní.cz používají jak v řadách ANO, tak mezi hráči ze sociální demokracie.

Detailní rozbor Sabiny Slonkové, jaké šifrovací aplikace kdo používá, si můžete přečíst tu ».

Kouření škodí pověsti

Foto: Radim BeznoskaAféra s protikuřáckým zákonem, který před týdnem i kvůli hlasování poslanců ANO neprošel sněmovnou a způsobil vážnou roztržku ve vládě, měla zajímavou dohru. Deník Právo upozornil, že pouhé dva dny poté, co zákon padl, přistálo na transparentním účtu hnutí ANO půl milionu korun od tabákové společnosti; (zaznamenali jsme zde »).

Šlo o karlovarskou firmu Velta Plus EU, která podle poznatků Neovlivní.cz nedávno vstoupila do sporu se státem o zaplacení spotřební daně. Celní úřad, který firmě daň vyměřil, spadá pod ministerstvo financí vedení lídrem hnutí Andrejem Babišem. Další podrobnosti naleznete v tomto článku ». Sám Babiš striktně odmítl, že by se strana měla daru zbavit.

Žena, která šla proti ikoně. Příběh Evy Sykové z druhé strany

buňky_tělo_DNA_léčbaLékařka, vědkyně, senátorka. Držitelka mnoha cen a vyznamenání, včetně medaile Za zásluhy od prezidenta Zemana. Spoluautorkou sedmi patentů. Česká hlava. Manažerka roku. Těžko byste hledali mezi ženami české vědy věhlasnější jméno, než které nosí Eva Syková. Z kraje týdne její morální kredit zbortila zjištění, která přinesla reportérka České televize Markéta Dobiášová.

V rozhovoru pro Neovlivní.cz novinářka do detailu popsala, jak vznikala kauza, která vyústila v pád slavné profesorky. Jde v ní o stotisícové „sponzorskými dary“ od smrtelně nemocných za experimentální léčbu kmenovými buňkami. „Paní profesorka Syková měla – má – neuvěřitelně skvělé PR. Mocná, uznávaná žena. Neustále jsem narážela na to, že nikdo nechtěl jakkoli komentovat, co se kolem studie děje, natož se proti tomu vymezit,“ řekla například Dobiášová.

Detaily o tom, jak lidé dávali vysoké finanční dary za léčbu i mimo studii a jak měli naději v experiment, jehož výsledky nejsou nijak prokázány, naleznete zde ».

Jak se kouzlí u Šlechtové

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Foto: Z facebookového profilu KŠMinisterstvo pro místní rozvoj zadalo bez soutěže zakázku na aktualizaci NENu, elektronického nástroje, který slouží k zadávání veřejných zakázek. V květnu ji napřímo přikleplo společnosti Dezadata Group. Ta byla jediným uchazečem ve zrušené soutěži.

Cena zakázky měla být původně podle zadávací dokumentace k soutěži 15 milionů. Ve finále však podle uzavřené smlouvy a jejích příloh, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, narostla na celkových 49,6 milionů korun.

Pikantní nádech příběhu dodává porovnání obchodního rejstříku a státního kontraktu s firmou DEZADATA Group. Jediným subdodavatelem na zakázce má být podle přílohy číslo 5 k uzavřené smlouvě firma Dezadata s.r.o. Firmu vlastní společnost Tessela Holding, jejímž ředitelem je bratr bývalého sociálnědemokratického hejtmana Josef Tesařík. A ten je současně ředitelem a majitelem společnosti Tesco SW, která je dodavatelem a provozovatelem celého systému NEN. O dalších kouzlech v této zprávě ».

Reakci ministryně, která napovídá o tom, že buď nemá správné informace, nebo záměrně mlží, nabízíme tady ».

Proč se Tykač zajímá o „Bakalovo“

doly-mus-okdSotva byl jeden kdysi vlivný finanční investor, dnes všemi proklínaný Zdeněk Bakala definitivně vytlačen mezi poražené, šikují se kolem ostravských dolů další tvrdí finančníci. Na prvním místě Pavel Tykač, symbol dravého kapitalismu 90. let.

„I když Pavel Tykač ve svých padesáti letech dávno už není takový dravec jako býval, stejně pořád ta věta zní trochu jako UFO. Tykač – proslavený tzv. třetí vlnou kuponové privatizace s heslem ‚drobní akcionáři plačte‘, z nichž někteří plakali, až když prodali své akcie jeho Motoinvestu – se nyní má stát zachráncem tisíců lidí z OKD i dalších firem na Ostravsku,“ rozebírá situaci ve své další analýze pro Neovlivní.cz zkušená ekonomická novinářka Jana Klímová. Pozici jednotlivých hráčů kolem OKD naleznete tady ».

Analýza kauzy Nagyová

yakub88 / Shutterstock.comOd zatčení bývalé vrchní ředitelky sekretariátu premiéra Jany Nagyové (dnes Nečasové) uplynou v těchto dnech přesně tři roky. Soud shodou okolností právě tento týden projednával jednu z částí jejího rozvětveného příběhu – podezření, že Nečasová-Nagyová vyzradila lidem kolem Ivo Rittiga tajnou zprávu BIS určenou premiérovi.

V analýze jsme rozebrali, v čem se případ Nagyová velmi blíží jiné velké kauze z politiky posledních let. Příběhu Davida Ratha s krabicí od vína napěchovanou miliony.

Obhájci se stejně jako během procesu s Davidem Rathem i tento týden snažili vyřadit ze hry desítky hodin odposlechů. Právě ty jsou klíčovými důkazy obžaloby. A v čem jsou další podobnosti a co z toho lze vyvodit? Čtěte zde ».

Nejvtipnější z virtuálních úředníků státu

ministerstvo_kultury_tweet_psycho„Ministerstvo kultury dnes zase nakládá.“ Tak zní častá replika k poznámkám, které už rok za ctihodný úřad zveřejňuje na oficiálním twitterovém účtu básník a pedagog Petr Kukal.

Jak o své práci přemýšlí? Správce účtu #MinKultury se o své know-how podělil v tradičním rozhovoru Neovlivní.cz o médiích (interview tu »).

„Mě na Twitteru nesmírně baví ono kapacitní omezení 140 znaků. Nedávno jsem se někde dočetl, že by snad Twitter neměl ubírat znaky za odkazy a obrázky. No to je tragédie!“ rozhorlí se během interview Kukal. „Já naopak potřebuji, aby je ubíral, aby to bylo co nejkratší. Mou ambicí je dostat maximum sdělení do nejmenší možné plochy. To mě na tom zajímá.“

Děkujeme za pozornost, přejeme hezkou neděli a těšíme se zase v pondělí ráno!

Sdílet...Share on FacebookTweet about this on Twitter