To podstatné, co se odehrálo během 30. týdne roku 2016.
Téměř celý červenec roku 2016 byl ve světovém dění výjimečně drastický, divoký. Ani poslední týden měsíce nevykročil ze smutného obrazu evropských atentátů, pučů, exitů – ve francouzském Rouen radikálové brutálně zavraždili starého kněze a ohrožovali zajaté jeptišky, než policisté útočníky zabili.
Ve vazbě také podle Respektu skončil první Čech, který se chtěl přidat v Sýrii k teroristům z Islámského státu (odkaz »). Prezident Miloš Zeman se bulvárnímu Blesku svěřil, že by mu nevadilo, aby Česko před nebezpečím okolního světa chránil na hranicích plot (odkaz »).
Opusťme na chvíli svět přízemní a vzhlédněme k nebi. Na závěrečnou mši Papeže Františka, který se během několikadenní polské návštěvy mimo jiné mlčky prošel za plotem koncentračního tábora v Osvětimi, přišly v neděli do Krakova 2 miliony lidí.
Parašutista Luke Aikins se rozhodl, že ve výšce 7 600 metrů vystoupí z letadla, poletí volným pádem a dopadne na zemi do sítě. Pro představu, jde o skok z vrcholků himalájských štítů Dhaulagiri V nebo Annapurna III s dopadem na hladinu moře (tady najdete link na video » z Aikinsova úspěšného letu a dopadu).
Mezitím zpátky na Zemi. Obraz policisty Roberta Šlachty, z něhož se vládní ANO Andreje Babiše snažilo vytvořit symbol poctivého ochránce cti, pravdy a pořádku, značně pošramotila mediální přiznání, že sám Šlachta nedodržoval předpisy a obcházel policejní pravidla. V týdnu, kdy Šlachta pět hodin prezentoval poslancům svou tajnou „zprávu o stavu policie“, mu příliš nepomohl ani článek Lidových novin ( odkaz »). Šlachtova jednotka ÚOOZ podle ní mimo jiné rozdala aktivistovi pokutu za urážku úřední osoby, protože policisty oslovoval „Zdar útvare!“
O moc líp na tom není ani druhá strana „boje o budoucnost policie“. Média a úřady se nově zabývají podezřením, že informace z policejního vyšetřování unikaly přes „telefon blízkých policejního prezidenta“. Tedy, mobil z rodiny Tomáše Tuhého, který má nově reorganizovanou policii vést.
Soužení českého politického léta, ve kterém je těžké rozpoznat, zda se pod Řípem vůbec někdy odehrává něco podstatného, se zřejmě rozhodla ilustrovat ministryně Karla Šlechtová. Rozumíte?
Hillary Clintonová je po demokratickém konventu oficiálně první ženou, která může vést Spojené státy americké. A i když více ovací diváků a médií za projev během stranické show sklidila nečekaně jiná žena – Michelle Obamová, body poněkud upjaté kandidátce Hillary připisujeme alespoň za tento retro záznam. Je sice víc než 20 let starý, ale tak legendární, že má i svůj vlastní zápis ve Wikipedii. Óóó, Macarena…
Ok but the 1996 DNC was lit pic.twitter.com/nuHp1lBND8
— Jesse McLaren (@McJesse) 29. července 2016
Poslankyně Kristýna Zelienková ( zde ») odešla z ANO a popsala své dojmy, co se v hnutí miliardáře a ministra financí děje. Ještě ani ne třicetiletý vizionář Jan Řežáb nastoupil do nejvyššího vedení světového giganta v oblasti dětského zboží Goodbaby International ( tady »). Kdysi mocný miliardář František Savov se má podle britských soudů zpovídat české justici kvůli údajným daňovým podvodům – vydaly ho proto do Prahy ke stíhání ( více »). To o „politických trafikách“ expremiéra Petra Nečase bude rozhodovat soudkyně, která již dvakrát v jiné kauze osvobodila jeho ženu Janu Nagyovou-Načasovou (čtěte »).
A co jsme dál psali na Neovlivní.cz?
Kárné řízení za whistleblowing
Případ úřednice, která nestandardní cestou v Bruselu pátrala po informacích z vyšetřování kauzy Čapí hnízdo svého nejvyššího šéfa, má nečekanou dohru. Ministerstvo financí s úředníci i náměstkem, který ji tím pověřil, zahájilo kárné řízení. Současně ale čelí vyšetřování kárné komise i dva další úředníci, kteří na problém interně upozorňovali. Když se zastání nedočkali přímo u ministra Babiše, obrátili se na vládního prošetřovatele. Nyní oba zřejmě z resortu odejdou.
Všechna čtyři kárná řízení oficiálně potvrdil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Detaily sice původně přislíbil, nakonec je však resort neodtajnil. Naši zprávu najdete tady ».
Osvobozená Sestra smrt
„Sestra Smrt dávala koňské dávky léků na spaní!“ „Vraždy v Rumburku: Sestra smrt se cítí jako oběť spiknutí.“ „Proces se ´sestrou smrt´ pokračuje.“ To je jen velmi stručný výběr titulků z posledníhp roku, jimiž tuzemské televize (Nova, Barrandov), ale i deníky (od bulvárních po regionální) doprovázely zprávy o vyšetřování smrti šesti pacientů v rumburské nemocnici, které žaloba přičítala tamní zdravotní sestře.
Pražský vrchní soud v úterý zamítl odvolání státního zástupce proti verdiktu ústeckého soudu. Ten na sklonku ledna osvobodil zdravotní sestru z Rumburka Věru Marešovou, již obžaloba vinila ze zabití šesti pacientů. Znamená to, že Marešová je pravomocně a definitivně nevinná.
Předkládáme vám rozhovor „Říkali jí sestra smrt. Nebyla“ », který redakce Neovlivní.cz pořídila krátce po prvním osvobozujícím rozsudku.
(Ne)známí čeští mecenáši
Ten titulek není otrocky přesný. Tváře mnohých z těch, kteří dnes patří mezi největší české filantropy, nejsou zcela neznámé, občas prokmitnou zpravodajstvím. Většinou však kvůli úspěšnému byznysu, který dělají. Nedosahují na peníze, jimiž disponují lidé jako Petr Kellner, Andrej Babiš, Zdeněk Bakala či bývalý mocný šéf ČEZu Martin Roman – i ti část svého jmění posílají na bohulibé účely.
Lidé, o kterých je řeč v našem článku, však z částek, které dokázali vydělat vlastními nápady a pílí, posílají nezanedbatelnou část do projektů, které považují za důležité. A osobně se v nich angažují.
Proto jsme na Neovlivní.cz odstartovali nový seriál, ve kterém vám chceme přiblížit současné české mecenáše a mecenášky. Jako dalšího v pořadí představujeme v tomto profilu » Václava Dejčmara.
V TOP 10 vlivu se objevil nový Dalík
Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči.
Deník Neovlivní.cz sestavuje a pravidelně aktualizuje žebříček zákulisního vlivu. Nejnověji se do sestavy na nejvyšších místech probojovalo čerstvé jméno.
Kdo? Více se dočtete v našem profilu ».
A celý aktualizovaný žebříček nejvlivnějších hráčů tuzemského politického zákulisí máte tady ».
Esej Michala Horáčka
„Proč uvažuji o kandidatuře na úřad prezidenta České republiky? Protože jsem přesvědčený, že je potřeba vrátit mu starý, Ústavou předepsaný smysl. A dát mu jinou náplň, než jakou dostával v posledních letech. Předem říkám, že moje představa o dobře fungujícím českém prezidentském úřadu se opírá o sen. Je to ovšem sen sněný usilovně a poctivě, protože jen takový může být podezdívkou stavby, která je smysluplná.“
Tak začíná své pojednání Michal Horáček, který text koncipoval exkluzivně pro tištěný měsíčník Neovlivní. Úvahu z magazínu vám nyní otevíráme i na webu.
Mohlo by tu být i líp? Začtěte se a popřemýšlejte sami ».
Už žádný další Rath? Kdo bude koukat policistům pod ruce
Z dlouhodobého pohledu na boj proti korupci je to zřejmě jedna z nejdůležitějších otázek plánované policejní reorganizace. Přesto na ni veřejnost, ani poslanci neznají odpověď. Kdo, jak a kam bude od začátku srpna, kdy se reorganizace spustí, předávat informace o vyšetřovaných kauzách? Kdo uvidí do živých věcí?
Policie i ministerstvo vnitra své úmysly tají. Jeden z náměstků nově vzniklého útvaru ale naznačuje: budu chtít vidět do všeho.
Tu otázku už zástupci policie i ministerstva vnitra dostali opakovaně. Dosud bez odpovědi. Další kolo proběhlo právě v tomto týdnu, kdy se znovu sešla parlamentní vyšetřovací komise. Za policejní reorganizací se znovu ohlédla Sabina Slonková ».
Jak na vládě zachraňovali investici GE
Bylo to za pět minut dvanáct. Tři pracovní dny před vypršením termínu vláda schválila investiční smlouvu s americkým koncernem General Electric o výrobě leteckých motorů v nové továrně u Prahy. Dohodu už půl roku blokoval ministr financí Andrej Babiš a hrozilo, že Američané přenesou výrobu do jiné země. Podle hlasů z vládní koalice nakonec rozhodl tlak na Babiše, že bude veřejně označen jako ten, kdo zmařil desetimiliardovou investici.
Ačkoli Babišův podpis je pod původní lednovou dohodou mezi Američany a českou vládou, byl to ministr financí, kdo obratem začal smlouvu zpochybňovat a blokovat její stvrzení na vládě. Ve středu nakonec ustoupil – těsně před tím, než koncem července vyprší termín pro podpis dohody. V opačném případě, jak už deník Neovlivní.cz před prázdninami informoval, byl americký koncern připraven investovat jinde. Podrobnosti v této zprávě ».
Rozhovor týdne
Teroristický útok v Nice, další týden hned tři útoky v Německu, stupňující se napětí, kdy každá odložená taška v metru vydá na zprávu „pozor, nebezpečí“. Světová média, česká nevyjímaje, prochází v době teroru těžkou zkouškou: Jaké zprávy svým čtenářům předkládat?
Kde je hranice mezi zveřejněním užitečné informace a šířením poplašné zprávy? Mezi referováním o okolnostech útoku a nechtěnou propagandou Islámského státu?
K rozhovoru o médiích v době teroru Simona Holecová vyzvala Josefa Šlerku, vedoucího Studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Interview naleznete zde ».
Díky za celý týden a užijte si druhou půlku prázdnin, jak nejlépe to půjde!