To podstatné, co se odehrálo během 31. týdne roku 2016.
Dadaismus, též dada, byl avantgardní umělecký směr vzniklý ve Švýcarsku. Dadaismus byl prostředek, jak vyjádřit zmatek a strach z války, zároveň však toto hnutí nehledalo žádná východiska (východiskem byl nesmysl) a tak dada sklouzla až k nihilismu. Pro jeho díla je charakteristická úmyslná nerozumnost a odmítnutí převažujících standardů, propagace totální anarchie v životě i v kultuře, absolutní svoboda tvorby a umění zbavené sociální funkce.
A touto definicí z Wikipedie začínáme ohlédnutí za dalším letním týdnem, který byl v České republice jednoduše … dada.
Absolutní svobodu tvorby předvedlo hned několik politiků a bylo opravdu téměř nemožné v jejich poselstvích najít cosi, co by se mohlo tvářit jako „řešení“ či „východisko“; slovo „vize“ se už přímo bojíme napsat. Ne, řešením je nesmysl, dada to ví.
Takže popořádku. Absolutní svobodu tvorby předvedl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Pojedl škvarky, mastné spláchl vínem, ponořil se do nočních vln svého bazénku a ztěžklým jazykem vyzval spoluobčany: „Zapalte ohně“. Řekl toho víc – o ochraně tradic, které si brát nedáme. Protože: „My se nebudeme integrovat. Ti, kdo přichází, ať se přizpůsobí. My jsme tady doma,“ informoval devětapadesátiletý politik, člen KSČ v letech 1982 až 1989, člen ČSSD od roku 1995, který ve volené funkci pobírá plat posledních dvacet let a na podzim obhajuje své senátorské křeslo. Jeho ponoru jsme se více věnovali zde ».
Miloš Zeman, prezident České republiky, nic zapalovat nemusí – jak známo, má zapáleno běžně.
Včetně chvil, kdy si povídá se špičkovými českými sportovci v Riu. Kam odcestoval na páteční zahájení olympijských her. „Pan prezident trošku překvapil hned tou cigaretou na začátku, ale tak to je asi normální?“ přiblížila neformální schůzku v Radiožurnálu Kateřina Kudějová, mistryně světa ve vodním slalomu.
Do Ria si Miloš Zeman krom svého mluvčího a manželky přivezl i svého ekonomického poradce Martina Nejedlého, a díky fotodokumentaci víme, že jeho nejoblíbenější ministryní je Karla Šlechtová (ta-co-navrhla-zestátnit-Pražský-hrad; více tu »).
Pokud se ptáte, co dělá ministryně pro místní rozvoj v Rio de Janeiru, pak jsme nuceni citovat Parlamentní listy: „Cestu na olympiádu plánuji jako podporu našim sportovcům. Chci jim osobně vyjádřit poděkování, že obětavě reprezentují Českou republiku i za zhoršených zdravotních a bezpečnostních podmínek, kdy mnozí zvažují, zda vůbec náročnou cestu do Brazílie podstoupit,“ uvedla Šlechtová. Aha! Takže jde o cestovní ruch, nikoli výlet – a cestovní ruch, ten Šlechtová na starosti má.
I pan prezident a jeho mluvčí Rio pojali pracovně. V následujícím tweetu z Brazílie je téměř jistě umění zbavené sociální funkce:
Dada? Nikoli, jen odpálený míček zpátky směrem ke Sdružení nevládních organizací, které v Česku uprchlíkům pomáhají. Sdružení vydalo o pár hodin dříve tiskovou zprávu, ve které se ohradilo proti výrokům Zemana, vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).
Co řekli:
Prezident z kraje týdne prohlásil – ústy Ovčáčka, na tiskové konference už jej posílá samotného, sám na ně nechodí – že nesouhlasí s jakýmkoli přijímáním uprchlíků. „Naše země si prostě nemůže dovolit riskovat teroristické útoky, k jakým došlo ve Francii a Německu. Jinými slovy řečeno, přijímáním migrantů bychom vytvářeli podhoubí pro barbarské útoky na území České republiky,“ tlumočil Ovčáček.
Babiš se nejprve nechal slyšet, že Česko by mělo raději riskovat sankce, než ustoupit plánu EU a nechat si přidělit do země uprchlíky. V komentáři, který ve středu zveřejnil na bulvárním serveru Expres.cz vlastního vydavatelského domu Mafra, pak napsal, že v Česku nechce ani jediného uprchlíka, a to ani dočasně.
A do třetice: Ministr vnitra Chovance kritizovalo Konsorcium za zpřísňování kontrol hranic s Německem. Vytváří prý dojem, že Česko by mělo brzy čelit nečekanému a nezvladatelnému přílivu uprchlíků – ač se do Česka nikdo nehrne a o azyl nežádá.
Sečteno, podtrženo: Lidé z nevládních organizací mají za to, že politici touto tématikou lidi jenom straší, sbírají body u voličů a odvádějí pozornost od problémů vlastních partají. Za takové výroky si zaslouží ty dotace škrtnout, co říkáte.
A konečně tu máme vítězného dadaistu. Muže, který umění anarchie dotáhl k dokonalosti.
Ano, jde o hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, který má neexistující mluvčí a papíry, které její existenci potvrzují. Nechceme už zabředávat do toho, kdo je a není Jana Mrencová, Lucie Proutníková či nejnověji další fiktivní osoba Eva Komínková, která rozesílá tiskové zprávy jménem KSČM a zřejmě sdílí jedno-tělo-jedno-duši s předchozími dvěma dámami. Zprávu, která potvrzuje, jak Hašek a spol. platili neexistující mluvčí 400 tisíc korun, naleznete zde ».
Lobbistku Mrencovou pak na sklonku týdne dostihli reportéři nově vznikající zpravodajské redakce Seznam.cz a vyzpovídali ji, výsledek si můžete pustit na tomto » videu.
Sám hejtman Hašek se snažil dělat mrtvého brouka a nereagovat s poukazem na to, že je na dovolené. Jeho jihomoravští spolustraníci si ho sice pozvali na příští týden na kobereček, ale dosud s ním nemluvili, protože: „Nemá signál, nebo je na kole,“ citovaly Lidové noviny šéfa krajského výboru ČSSD Romana Hanáka.
V sobotu pak Hašek řekl brněnské Mf Dnes, že rozhodně nehodlá kvůli aféře rezignovat. A nehodlá tak učinit ani kvůli dalšímu zjištění listu – že Jihomoravský kraj platil statisíce firmě JT Media za publikování pozitivních článků o hejtmanovi Haškovi na serveru Parlamentní listy.
Mf Dnes řekl, že tím, že si platil za pozitivní zprávy, v podstatě ušetřil za propagaci. Protože předtím platil za vydávání periodika Listy Jižní Moravy. Takže, slovy Haška: „Jestliže tedy kraj namísto asi 36 milionů za noviny, které končily v koši či v kotli s reklamními letáky, vydal na pozitivní PR celkově částku ve výši zhruba jedné desetiny původních nákladu, ušetřili jsme kraji cca 32 až 33 milionů. To je 90 procent původních nákladů na propagaci. A za tuto úsporu vskutku rezignovat nehodlám.“ Absolutní dada.
Výčet zpráv týdne není zdaleka úplný, vzhledem k rozsahu článku si však dovolíme už jen jeden drobný vtípek na téma brexit; věřili byste, že už je to od referenda měsíc a půl? Twitterová výměna se odehrála nad fotografií z návštěvy britské ministerské předsedkyně Theresy May u svého italského protějšku Mattea Renziho.
A teď už pojďme k hlavním zjištěním Neovlivní.cz:
Jak olympiáda v Riu zamíchala vlivem ve sportu
Pád velkého hráče, nástup nové postavy díky olympiádě a také zjevné posílení pozice jednoho z členů vlády. To jsou změny, které poslední půl rok přinesl do žebříčku vlivu ve sportu. Tím se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to téměř čtyři. Ti, co ve sportu něco znamenají, mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů.
Nováčkem indexu Neovlivní.cz je šéf olympijského výboru Jiří Kejval, jehož doposud absolutně zastiňoval šéf sportovní unie Jansta. Nikoli Kejval, ale Jansta byl tím, s kým bylo třeba se dohodnout, pokud někdo chtěl něco ve sportu prosadit. To platí i nadále, Kejval nemá dostatečnou autoritu, jeho pozici nadto podrývá špatný vztah s ministrem financí Babišem. Proč do žebříčku tedy patří? Čtěte zde ».
V této » tabulce si pak můžete prohlédnout aktuální pořadí TOP 10.
Neortodoxní rozhovor o Riu
Olympiádě jsme se věnovali také v tradičním rozhovoru o médiích s reportérem Českého rozhlasu Davidem Koubkem. Rozhlas jej do Ria vyslal už v roce 2014, jako jediný český novinář měl tedy možnost Brazílii dokonale poznat. Co je tedy pravdy na zprávách v českých novinách, jak sportovce čekají životu nebezpečné podmínky – špína, bakterie, zika? A je zázemí opravdu tak zlé?
„Mám za to, že spousta nepřesných informací vychází z toho, že řada novinářů píšících o Brazílii tu nikdy nebyla. A většina nemůže sledovat místní zdroje, protože neumí jazyk. Opisují z toho, co napíšou Američané a Britové, a pak z toho vycházejí často nepřesné, i nepravdivé informace. Brazílie je rozlohou dvakrát větší než Evropská unie, má přes 200 milionu obyvatel, spoustu příležitostí, ale nikdo si nedá práci o ní zjistit víc a více se jí věnovat,“ soudí David Koubek. Interview zde ».
Kauza Kleslová
Z politických kuloárů a stranických schůzí na výslech na policejní služebnu. Takové jsou dozvuky politické kariéry jedné z dlouholetých nejbližších spolupracovnic Andreje Babiše. Radmilu Kleslovou čeká podle informací Neovlivní.cz (detaily tu ») po prázdninách výslech kvůli odměnám, které díky svým politickým kontaktům pobírala ve státem ovládaných společnostech.
Poslední tři měsíce policie vyslýchá například manažery společnosti ČEZ, Čepro či Českých drah a několika pražských městských společností. “Trvá to, ale nezaznamenala jsem žádné průtahy. Z každé společnosti je to vždycky tak pět lidí,” podotkla žalobkyně Lenka Šimková, která případ dozoruje.
Politici na prahu kampaně
Lepší konstelaci si vládní strany ani nemohly přát. České ekonomice se stále daří, nezaměstnanost je rekordně nízká, rekordní je i přebytek rozpočtu – stát hospodaří nejlépe od roku 1993. A k tomu se blíží se krajské volby. Rozdávat se začalo na všechny strany, byť ostrá fáze kampaně před podzimními krajskými volbami začne až za čtrnáct dní.
V tomto » textu jsme shrnuli, jaké peníze ministři posílají učitelům, zdravotníkům či důchodcům.
A v tomto » článku jsme rozebrali zmiňovaný rekordní rozpočet. Hrad Andreje Babiše, správce státní kasy, označil za nejúspěšnějšího člena současné koaliční vlády. Analytici jsou přitom výrazně opatrnější; téměř u všech položek lze lepší příjmy přičíst jak některým krokům, které Babiš v úřadu učinil, tak – spíše – šlapající ekonomice.
Práce pro vyzrazeného špiona…
Vojenský zpravodajec Martin Psík, který byl mezi pěticí Čechů unesených loni v Libanonu, pomalu končí svoji kariéru operativce v terénu. Kvůli případu byla jeho identita prozrazena, tudíž je už pro mise v terénu nepoužitelný. Stát mu plánuje “náhradní kariéru”.
Martin Psík původně do Libanonu neměl vůbec odletět. Vojenské zpravodajství ale na poslední chvíli změnilo plány a na cestu, od níž si slibovalo informace o uneseném kuchaři v Libyi, vyslalo jeho. Jenže Psík cestoval pod svým jménem. A po jeho únosu s dalšími Čechy v Libanonu, kdy tamní úřady zveřejnily jmenný seznam unesených, stačilo pár minut u vyhledavače a jeho pravá identita byla vyzrazena. Ministerstvo obrany teď podle informací Neovlivní.cz naplánovalo Psíkovi kariéru ve vojenské diplomacii, více zde ».
… a práce pro nazlobeného Šlachtu
Celníci, kteří spadají do vládní agendy miliardáře a šéfa hnutí ANO, nově disponují rozsáhlými pravomocemi. Mohou i sami vést vyšetřování. A právě funkci náměstka na celní správě nyní tým Andreje Babiše oficiálně nabídl Robertovi Šlachtovi. Expolicistovi v ohnisku “války o policii”, kde se o vliv nad bezpečnostními složkami přetahují ČSSD a ANO – čtěte tu ».
Babiše a Šlachtu postoj k čerstvě spuštěné reorganizaci policie, kvůli níž bývalý šéf ÚOOZ odešel do civilu, spojuje od začátku. O možnosti, že by expolicista pracoval právě pro ministerstvo financí, ostatně mluvil před časem přímo Andrej Babiš – nezávazně. Nyní dostal někdejší šéf ÚOOZ oficiální nabídku od Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové. Jednání se Šlachtou oficiálně potvrdilo ministerstvo financí.
Děkujeme za pozornost. S poznámkou ‚Vepřové škvarky (100 g): 3112 kJ, 75 g tuku, 70 mg cholesterolu‘ se loučíme přejeme všem pěkný následující týden!