Neovlivní.cz: 36. týden 2016

Co přinesl 36. týden roku 2016

Pokud je vám právě dnes 5478 dní a méně, nikdy jste nezažili „svět před 11. zářím“.

11-zari_911-celek

Z detailů statistických ročenek vyplývá, že takových lidí může žít v České republice víc než 1,6 milionů.

Redakce Neovlivní.cz se propočtem veřejných údajů z tabulek ČSÚ za posledních 15 let – mezi 11. 9. 2001 a 11. 9. 2016 – dopracovala přesně k číslu 1 611 106 nově narozených (pozn.red: tento údaj je nutno brát se statistickou chybou; data po dnech, natož po hodinách neměla redakce k dispozici; stejně tak není znám a tudíž ani zohledněn počet případných úmrtí právě v této generaci).

Bude zajímavé sledovat, až, koho – a jestli vůbec – půjde tato masa mladých lidí za pár let volit.

I když současná předvolební kampaň v Česku je v plném proudu, první pracovní týden po prázdninách byl na twitterové, facebookové a jiné politické ú-Lety překvapivě chudší, než jsme byli zvyklí.

Tudíž tentokrát jen telegraficky:

  • V Brazílii začala za tradičního (ne)zájmu českých médií Paralympiáda. Jak se nám daří, můžete průběžně sledovat zde ».
  • Pražští exprimátoři Hudeček a Svoboda dostali podmínku za to, že začali řešit smlouvy na předraženou kartu Opencard, kterou pro hlavní město vymysleli jejich předchůdci. K tématu máme rozhovor „Kauza už mě stála statisíce“ ».
  • Severní Korea vyzkoušela několik raket a provedla svůj „zatím největší jaderný test“, při kterém se zatřásla Země.
  • Firma Apple představila nový iPhone, na kterém už není klasický sluchátkový konektor. Nutno připomenout, že to byl právě Apple, který konektor do telefonů před lety zavedl a udělal z něj tak normu – prehistorické mobilní telefony „jack“, jak ho známe dnes, nepoužívaly. Pamatujete, čím se přicvakávala sluchátka třeba k Nokia?.
  • Karolína Plíšková senzačně porazila Serenu Williamsovou a sesadila ji z pozice mnohaleté tenistky č. 1. Ve finále US Open Češka po velkém boji prohrála s novou královnou žebříčku WTA – Angelique Kerberovou z Německa.

A co jste si mohli přečíst na Neovlivní.cz?

Jak stát omezuje naši svobodu a jak se to stalo

Kabinet Bohuslava Sobotky prosadil za dva a půl roku své existence množství zákonů, které omezily – anebo v brzku omezí – svobodu. A to v míře neobvyklé po roce 1989. Pod pláštíkem lepšího fungování státu prosadil vznik nejrůznějších registrů, povinných databází, kontrol, které mohou docházet přímo do domácností. Mluví už i do toho, v čem smíme ven. Přinášíme výčet, jak posílila státní moc.

Bilance plnění vládního programu ukazuje, že se vládní politika ubírá jiným směrem, než deklarovala při svém nástupu.

Slibů, podle kterých se mělo zlepšit fungování státu, kabinet splnil minimum. Někdy udělal pravý opak. Do čeho se však obul s vervou, jsou všechny záměry přidávající státu pravomoci. Plány se prováděly s takovou vynalézavostí, že omezily či v dohledné době omezí svobodu v míře od revolučního 17. listopadu neobvyklé. Jak Sobotkův tým oklešťuje svobodu jsme popsali v tomto textu ».

Č.10 šoubyznysu: Manipulátorka se srdíčkem

Továrna na sny, pozlátko a součást her, které lid potřebuje vedle chleba. To je šoubyznys. Kdo ovšem tu továrnu řídí? O tom, koho bude národ milovat a čí životní příběh bude s napětím sledovat, rozhodují tváře, které diváci a čtenáři bulvárních zpráv často ani neznají.

Mediální manažeři, píáristé, celebrity, které ze svého jména vytvořily nezpochybnitelné značky. Deník Neovlivní.cz sestavil žebříček nejvlivnějších lidí v českém šoubyznysu.

Kdo na tomto rozdrobeném trhu skutečně tahá za nitky? První známé jméno z našeho TOP10 žebříčku naleznete zde ».

Šmejdila kolem Čapího hnízda. A povýšila

Od 1. září je to potvrzené. Úřednice Barbora Boschat se stala ředitelkou odboru 69 – Analýza a hlášení nesrovnalostí. Ministerstvo financí Andreje Babiše to oficiálně uvedlo na svých webových stránkách.

Jde přitom o úřednici ministerstva financí, která za zády svých přímých nadřízených pokoutně zjišťovala v Bruselu informace o vyšetřování Babišovy kauzy Čapí hnízdo. A zatímco ona nakonec povýšila, její nadřízené – kteří na šmejdění kolem kauzy ministra financí upozornili ministerského prošetřovatele na úřadu vlády – naopak čeká odchod z Babišova resortu.

Boschat přitom původně kvůli své „bruselské aktivitě“ čelila kárnému řízení, to však zjevně nakonec dopadlo v její prospěch. Boschat vyhrála už před časem konkurs na post ředitelky, její jmenování ale záviselo právě na výsledku kárného řízení.

Co se také děje na financích si můžete přečíst tu ».

Rozhovor o notýsku, jednom popisku a Letech

Zdroj: archiv Aktuálně.cz

Je to týden, co – abychom citovali premiéra Bohuslava Sobotku – lídr hnutí ANO Andrej Babiš „překročil tenkou hranici mezi populismem a náckovstvím“.

Týden, ve kterém se nečekaně do headlinů vrátil osmnáct let omílaný a za osmnáct let nevyřešený případ Lety: Že na místě, kde v zoufalých podmínkách koncentračního tábora umírali lidé, stále ještě pochrochtávají vepři. Stačil k tomu jediný popisek pod fotkou. Tradiční rozhovor o médiích nemůže být s nikým jiným, než s jeho autorem, fotoreportérem Ludvíkem Hradilkem.

Má svébytný rukopis i pohled na svět kolem sebe. Autorka interview pracovala s Ludvíkem Hradilkem téměř deset let v jedné redakci a jeho pracovní postupy dobře zná: v terénu pozoruje, ptá se, rýpe a hlavně – fotí.

Jejich rozhovor naleznete na tomto odkaze ».

Zakázku u Šlechtové zkoumá policie

Policie spustila vyšetřování v mnohamilionové IT zakázce na Ministerstvu pro místní rozvoj, u níž Neovlivní.cz na začátku léta upozornilo na výběr dodavatele bez tendru.

O faktu, že státní úřad vedený Karlou Šlechtovou (ANO) zadal bez soutěže aktualizaci NENu, elektronického nástroje, který slouží k zadávání veřejných zakázek, informovalo Neovlivní.cz již zkraje června.

Cena tohoto kontraktu se přitom z původně plánovaných 15 milionů vyšplhala na téměř 50 milionů korun. Vybraná firma Dezadata Group je navíc propojená přímo s dodavatelem a provozovatelem systému NEN, na kterém se stát snažil být co nejvíce nezávislý. Jde o firmu Tesco SW ovládanou Josefem Tesaříkem, bratrem bývalého sociálně demokratického hejtmana. Podrobnosti v této zprávě ».

Vyšetřovací komise v poločase

Sněmovní vyšetřovací komise za první polovinu svého mandátu nezískala žádný důkaz, který by svědčil teorii o účelové reorganizaci, jež měla odstavit z funkce šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. A stejně tak chybí důkaz o „brutálním úniku informací“, z něhož Šlachtovi lidé podezírali policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Přesto se podle zjištění Neovlivní.cz rozhořel v zákulisí boj právě o Tuhého křeslo.

Policejní prezident čelí zákulisním tlakům z řad politiků hnutí ANO, a to kvůli svému těsnému sepětí s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Kvůli vyhroceným vztahům mezi Chovancem (ČSSD) a lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem se přitom z reorganizace stala politická bitka o ovládnutí elitních složek. Více v analýze Sabiny Slonkové  ».

Díky za celý týden, těšíme se na ten další!.

Sdílet...Share on FacebookTweet about this on Twitter