Co přinesl 41. týden roku 2016
Stačí sedm dní a všechno je jinak. Zatímco minulý víkend centrálu ANO v Praze na Chodově ovládala po prvním kole senátních voleb a po krajských volbách euforie, druhé kolo voleb do Senátu a týden naplněný povolením vyjednáváním v regionech přinesl vystřízlivění.
Ne všichni si zkrátka přejí být součástí holdingu.
Andreji Babišovi se nepodařilo vítězství v devíti krajích přetavit v hejtmanské posty. Jisté má zatím jen dva – v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Na moc víc to zatím nevypadá.
Jeho podřízení – a na vybraných místech ani on osobně – nedokázali seskládat koalice. V několika regionech ho tradiční strany rovnou obešly.
Senát pak zase ukázal, že přestává fungovat i reklamní taktika osvědčených plakátových tváří. ANO v doplňovacích volbách získalo jen tři senátory, propadl i žokej Váňa. Ve zbývajících jedenácti finálových soubojích kandidáti ANO propadli. Je to první politická porážka majitele Agrofertu, vicepremiéra, šéfa ANO a ministra financí.
Andrej Babiš se okamžitě po vyhlášení výsledků pokusil naskočit na vlnu malého zájmu voličů o horní komoru, aby dojem z prohry zmírnil. Oznámil, že Senát k ničemu nepotřebujeme a on by jej zrušil. „Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 miliónů korun ročně, a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta. Na Slovensko například horní komora není,“ řekl deníku Právo.
Zatím nelze z volební porážky ANO vyvozovat nic moc dramatického. A už vůbec ne výsledek blížících se parlamentních voleb. „Za rok bude všechno jinak. Sněmovní volby se budou konat v jiném čase, atmosféře, budou mít jiné téma, účast (místo 15 počítejme přibližně s 60 procenty) a hlavně volební systém,“ připomíná komentátor Jindřich Šídlo na portálu Seznam Zprávy.
Volební víkend také přinesl dvě personální zprávy pro vládní sociální demokracii. Po dvaceti letech strávených ve vysoké politice odchází Zdeněk Škromach, politický matador se chystá hledat práci.
Svou funkci nabídl premiérovi Bohuslavu Sobotkovi k dispozici zase ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Jeho křeslo je ohrožené dlouhodobě, ministr ale zatím všechny ataky odrážel slovy: „Ještě na tom tygrovi stále jedu.“
Po volební prohře je jeho osud nicméně nejistý. I když se aktuálně zdá, že Bohuslav Sobotka, který se před časem sám snažil vystrnadit Mládka ze svého kabinetu, podle všeho rok před volbami přepřahat ministerstvo nehodlá. Jasno bude v příštích dnech.
Tolik střípky z volebního víkendu.
A co jsme pro Vás v uplynulém týdnu připravili za původní zprávy na Neovlivní.cz?
Utajený byznys prezidentova rádce
Přinesli jsme detaily ze zákulisí byznysu prezidentova nejbližšího spolupracovníka Martina Nejedlého. Na Zemanova rádce ukázal lobbista Marek Dalík t.č. ve vězení. Dalík prohlásil, že to byl Nejedlý kdo ho zatáhl do příběhu s Pandury, které mu vnesl čtyřletý pobyt za mřížemi. Nejedlý podle Dalíka dal dohromady slovenského premiéra Roberta Fica s jeho tehdejším českým protějškem Mirkem Topolánkem.
Proč to dělal a co z toho měl, jsme popsali v tomto důkladném textu ».
Obvinění pro úředníky kvůli dotacím
Přinesli jsme také zprávu, že policie v minulých dnech obvinila tři státní úředníky, které podezírá, že zavinili obří pokutu za chybné čerpání unijních dotací. Jde o případ, kdy Česká republika musela Bruselu vracet bezmála dvě miliardy za záruky pro zvýhodněné podnikatelské úvěry. Historicky šlo o druhou největší korekci v souvislosti s čerpáním dotačních milionů.
Bývalý sekční šéf Miroslav E., ředitel odboru Břetislav G. a někdejší ředitelka odboru Zuzana M. Všem třem dlouholetým úředníkům ministerstva průmyslu a obchodu policie připisuje odpovědnost za chyby v poskytování záruk za zvýhodněné podnikatelské úvěry dotované v letech 2007 až 2010 unijními miliony.
Nesrovnalosti odhalil Brusel ve své kontrolní zprávě už v roce 2011, Česká republika až po třech letech tahanic přistoupila na vrácení 1,8 miliardy korun. Detaily ke zprávě najdete tady ».
Dopisy: EU tlačí na odkrytí utajených vlastníků
K dotacím se vztahovala i zpráva, která vychází z korespondence mezi bruselskými úředníky a jejich českými protějšky. Evropská komise sice opakovaně vyzvala Českou republiku, aby důsledněji rozkrývala vlastnické struktury příjemců dotací, čeští úředníci se k tomu ale v praxi moc nemají.
Dokládají to dopisy mezi bruselskými úředníky a náměstky českých ministrů, které získala redakce Neovlivní.cz.
Nedávná analýza dotací přitom ukázala, že každý čtvrtý soukromý příjemce skrýval skutečné majitele. Anonymní uchazeči tak získali přes tři a čtvrt miliardy korun. O dopisech si přečtěte zde ».
V Agrofertu přehlédli pozměňovací návrh
Nejdiskutovanější zprávou na sociálních sítích se pak stala zpráva, která vycházela z povzdechnutí Andreje Babiše v povolebním rozhovoru na portálu Seznam.
Svěřil se, že do novely zákona střetu zájmů odpůrci ANO propašovali návrh, který jeho Agrofert, odstřihne od dotací už od příštího ledna. Stačilo pár telefonátů a bylo jasné, že poslanci ANO jen stále neovládají „technologii moci“.
Pozměňovaní návrh byl totiž do novely vložený už na začátku jeho předložení letos v lednu. Jen si toho Babišovi poslanci nevšimli. Přesvědčit se o tom můžete v tomto článku ».
Jednou underground, vždycky underground
Tradiční páteční rozhovor nás zavedl do Loun v Ústeckém kraji. Tady žije a pracuje Vladimír „Lábus“ Drápal. Jeho život zásadně změnil normalizační dokument ‘Atentát na kulturu’ z roku 1977 o hudebních skupinách Plastic People of the Universe a DG 307. Pořad byl zaměřený proti všemu, co vybočovalo z oficiálních komunistických kulturních struktur.
Vladimír „Lábus“ Drápal tento vizuální hanopis viděl ve třinácti letech a okamžitě poznal společnost, do které patří. Dráždil dlouhými vlasy, později spoluprací s nezávislými kapelami, žil undergroundově. A nezměnil se. Pořád se pohybuje v kultuře, pořád ho zajímá, co stojí mimo mainstream, pořád je pro něj klíčová opravdovost. A té si v Lounech užije dosytosti. Rozsáhlý rozhovor nabízíme tady ».
Děkujeme za přízeň a jdeme chystat další zprávy.