Neovlivní.cz: 12. týden 2016

Tentokrát zahájíme průlet událostmi uplynulých sedmi dní v zahraničí, abychom české půtky – třeba tu o čínské vlajky – jaksi zasadili do kontextu.

Byl to krvavý týden, který znovu připomněl, že je svět ve válce s teroristy a ti mohou udeřit kdykoli a kdekoli.

V úterý 22. března si vzali na mušku srdce Evropské unie. Série explozí v Bruselu – na letišti a v metru – za sebou nechala čtyřiatřicet mrtvých (včetně tří atentátníků) a na 300 zraněných. Paralyzované město, jindy tepající čtvrť plnou euroúředníků vylidněnou, přetížené telefonní linky a strach. A hořkou pachuť, zda zpravodajci tentokrát neměli dost stop vedoucích k pozdějším pachatelům.

solidaritaÚtok přišel jen čtyři dny poté, co policie právě v Bruselu dopadla strůjce pařížských útoků z loňského roku Salaha Abdeslama. Dosavadní vyšetřování naznačuje, že jeho zatčení bylo “roznětkou”, která bruselskou buňku aktivovala. Na letišti Zaventem se odpálili Najim Laachraoui a Brahim El Bakraoui, v metru Brahimův bratr Khalid. Bratři Bakraouiovi byli tajným službám dobře známi: Brahim figuroval na seznamu podezřelých, který vypracovávají zpravodajci USA, už před listopadovými útoky v Paříži. Khalid se na seznam dostal hned po Paříži. Byl to právě Khalid, který pod falešným jménem pronajal byt, ve kterém v Bruselu pobýval i Abdeslam. Po jeho zatčení policie prostory prohledávala a našla zbraně i vlajku Islámského státu. List The Guardian dále napsal, že jeden z bratrů si měsíce zpátky pronajal byt v Charleroi, ve kterém se pařížské útoky osnovaly. Kamery na Zaventem zachytily kromě Laachraouie a Bakraouie ještě třetího muže, podle belgických deníků šlo o Faycala Cheffoua. I u něj byla policie během dřívějších razií, v hledáčku ho měla mít dlouhé měsíce kvůli podezření, že v bruselském parku Maximilien radikalizuje uprchlíky.

Jestli k útočníkům v Bruselu vedla vodítka, Pákistánci byli před dalším sebevraždeným útokem bezbranní. Odehrál se v neděli v parku na předměstí Láhauru, kde křesťanské rodiny slavily Velikonoce. Atentátník se odpálil na parkovišti u dětského hřiště a nastalo inferno. Na jeho konci je nejméně 70 obětí, zejména žen a dětí, zraněných přes 300. K útoku se přihlásil Tálibán.

V pátek útočili bojovníci Islámského státu v jihojemenském Adenu. Při třech útocích zahynulo nejméně 26 lidí, zraněných byly podle AP “desítky”.

Výčet by mohl pokračovat, neradostnou kapitolu spojenou s teroristy uzavřeme víkendovou zprávou, že se syrské armádě za masivní podpory ruských vzdušných sil podařilo vytlačit islamisty z Palmýry, města, které patřilo na seznam UNESCO, v němž fanatici ničili jeden historický skvost za druhým.

Zapomnělo tě jitro / Odešlo na lov / Zvuk a střela / Někde ho střetla / dvě oka a ňadra bílá / Hle, dechem mým se probudila… Někdejší básník Radovan Karadžić, později známý pod přezdívkou “bosenský řezník”, si jedenadvacet let od masakru ve Srebrenici vyslechl trest za válečné zločiny, jichž se dopustil. Mezinárodní tribunál v Haagu poslal bývalého vůdce bosenských Srbů na 40 let do vězení. ICTY jej uznal vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, Srebrenica a 8000 mrtvých chlapců a mužů z masových hrobů mezi tyto body patří.

Historická událost se odehrála i na druhé polokouli, kde Barack Obama jako první prezident USA po 88 letech navštívil Kubu. S kubánským vůdcem Raúlem Castrem sice řešil možnou ekonomickou spolupráci, v historickém projevu z Havany však mluvil o lidských právech – třeba o tom, že lidé mají mít právo kritizovat vládu a případně proti ní (poklidně) protestovat.

kuba_rolling_stonesPár dní po Obamovi se na Kubu “dovalily kameny”. Mick Jagger a spol. zahráli v Havaně zadarmo, na Rolling Stones, kteří tu dosud nemohli vystoupovat, dorazilo až půl milionu Kubánců.

Zpráva od sousedů: Tři týdny od sněmovních voleb, které do poslaneckých lavic přivedly nacionalisty (popsali jsme třeba zde »), mají Slováci novou vládu. Premiérem se potřetí v řadě stal Robert Fico (Smer-SD). Tentokrát ale nepovede jednobarevný kabinet, zemi povládne čtyřčlenná koalice složená ze Smeru a tří pravicových stran (SNS, Most-Híd a Síť).

Od sousedů z druhé strany: Německý prezident Joachim Gauck se vypravil na státní návštěvu Číny. S sebou vzal mimo jiné  i zástupce církví či zmocněnkyni německé vlády pro lidská práva. A o lidských právech tu také hovořil. Jmenovitě se zastával vězňů režimu. “Nejen čínské vedení – ani já bych neměl ztratit tvář,” citoval Gaucka list Frankfurter Allgemeine Zeitung, který ocenil, že se prezident nebál pokládat čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi otázky, které jiní raději vynechávají.

cina_zeman_monitoringV Praze, kde na velikonoční pondělí o druhé hodině odpolední začne Si Ťin-pchingova návštěva, tyto otázky zřejmě nezazní.

Sám prezident Miloš Zeman zdůraznil v předstihu v rozhovoru pro čínskou televizi CCTV, že se Češi nehodlají vměšovat do vnitřních záležitostí jiné země. A také, že Čína má v Česku dveře otevřené, protože Praha už se vymanila z vleku Washingtonu a Bruselu. “Mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly špatné vztahy. Ale zdůraznil bych slovo ‘bývalou’ vládou. Neboť to byla vláda velmi submisivní, vláda pod tlakem USA a EU,” řekl prezident. (Ukázku z rozhovoru najde na YouTube zde ».)

Deník ChinaDaily pak otiskl třeba vyjádření šéfa česko-čínské obchodní komory Jaroslava Tvrdíka, pro něhož je “Si Ťin-pchingova návštěva snovým okamžikem” (externí link zde »).

ovcacek_cina_vlajka_TOP-09-1024x475Po Praze se už v týdnu před událostí vyrojily čínské vlajky a vítací billboardy, které se záhy staly terčem vandalů a musely (vlajky) do čistírny. Na Hradě už vědí, že za všechno může starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09, resp. fašizující Čecháčci:

 

 

O něco podstatnější přestřelka než o to, kdo koho dráždí, se odehrála na ose Jaroslav Tvrdík Pavel Telička (europoslanec zvolený za ANO). Telička, zřejmě jako vůbec první politik, položil otázku, zda má vláda jasno v tom, kam čínské investory chce a má ze strategických důvodů pouštět. (Otázka zůstala bez odpovědi.) “V tuto chvíli nikdo nepochybuje, že s každým investorem nebo kapitálem, který je ze země, kde je silná penetrace ekonomiky a politiky, přichází určitá míra vlivu,” citovala Teličku ČTK. Jaroslav Tvrdík se proti tomu na Twitteru ohradil a použil zajímavé číslo: “V ČR je zatím 0,36% čínských investic.”

Křesťanský svět si v těchto dnech připomíná oběť Ježíše Krista a slaví jeho zmrtvýchvstání. Češi měli letos poprvé “volno” i na Velký pátek, kdy byl Ježíš ukřižován. Státní svátek prosadil Sobotkův kabinet loni v prosinci a premiér se na svém účtu na Twitteru  pochlubil, že šlo o “jeden z nejrozumnějších zákonů, které jsme v loni prosadili”.

Jeho lidovecký kolega z vlády, ministr zemědělství Marian Jurečka, to ale na Velký pátek schytal. Pochlubil se totiž na Facebooku, že využil svátečního dne k tomu, aby pomohl bratrovi na poli a přidal fotografie z traktoru a setby. Jenže, podle tradice se v tento den nemá hýbat s půdou, což vedlo k velké debatě o Desateru a svátečních křesťanech. Doporučujeme – zde ».

A o čem jsme psali na Neovlivní.cz?

GRILOVÁNÍ BABIŠE

Přesně čtrnáct dní poté, co deník Neovlivní.cz odhalil nové informace o luxusním resortu vicepremiéra Andreje Babiše, se poslanci sešli na mimořádné schůzi, aby řešili dotační aféru Čapí hnízdo. Sněmovní grilování – a to, co se odehrálo v hodinách před ním – jsme sledovali živě. Záznam všech stížností, hádek a komentáře k dění ve sněmovně naleznete zde ».

Samotný projev ministra financí přinesl další zvrat v jeho tvrzeních, kdo a jak farmu stavěl a v jaké roli byl sám Babiš a jeho Agrofert. Ministr uvedl, že tajnými vlastníky resortu byly jeho vlastní děti. A že je dosud schválně zapíral, aby je chránil. Přiznal také, že bez dotací – na které by stavba nedosáhla, kdyby se na pět let nevymanila z područí Agrofertu – by se farma jeho firmě nikdy nevyplatila. Analýzu Sabiny Slonkové, co všechno jsme se z projevu dozvěděli, si můžete přečíst tady ».

Samotná schůze skončila patem – jednání bylo přerušeno do  doby, kdy závěry svého vyšetřování zveřejní Evropský úřad proti podvodům OLAF. Na tomto konci se svým hlasování podepsali svorně poslanci vládních stran ANO, ČSSD a KDU-ČSL. O pár hodin později však zpoza oceánu zaútočil lidovecký šéf Pavel Bělobrádek. Z pracovní cesty v USA vzkázal, že Babišův projev v jeho očích potvrdil podezření na účelové zakrytí majetku kolem Čapího hnízda a kauza ohrožuje reputaci celé vlády (více zde »).

Babiš kontroval v sobotním Právu. Bělobrádkovi vzkázal, že kabinet ve skutečnosti ohrožují ti, kteří ho kvůli kauze kritizují. A nechal se slyšet, že lidovecký šéf prostě na svém “uměle vytvořeném úřadu” nemá co na práci (podrobnosti zde »). Příběh budeme nadále sledovat.

NAHRÁVKA K ČAPÍMU HNÍZDU

Vyšetřovatel ministrů Jan Kněžínek se už od února zabývá stížností dvou vysoce postavených úředníků ministerstva financí na podřízenou. Ta za jejich zády zjišťovala v Bruselu informace o evropském vyšetřování dvou kauz spojených s šéfem státní kasy Andreje Babišem: šlo o Čapí hnízdo a změnu pravidel pro čerpání dotací pro velké firmy.

Úředníci, kteří nakonec podali stížnost, se původně případ snažili řešit i s Babišovým prvním náměstkem. Získali jsme nahrávku, jak to probíhalo. V přiloženém článku » najdete přepis klíčové části nahrávky a pak také celý zvukový záznam.

VLIV VE VLÁDĚ

Deník Neovlivní.cz v minulých měsících systematicky mapoval, jak je rozprostřen vliv mezi jednotlivými členy Sobotkova kabinetu. Mezi kriteria našeho indexu patřil například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Tento týden jsme zveřejnili jména těch, kteří mají ve vládě rozhodující slovo. Na pátém místě skončil šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (podrobněji zde »), čtvrtý vicepremiér Bělobrádek (zde »), třetí ministr vnitra Milan Chovanec (zde »).

Měření vlivu tentokrát nemělo tradiční vyústění jako jiné indexy Neovlivní.cz – přineslo totiž dva “vítěze”. Premiér Bohuslav Sobotka i vicepremiér Andrej Babišzískali v hodnocení 98 procent bodů, dva body oběma ubral právě fakt, že se o vítězný stupínek zatím musí dělit se svým největším rivalem. Detailní rozbor naleznete v tomto textu ».

A protože jsme vládním měřením sil završili už šestý žebříček vlivu, jména těch, kteří patří ke klíčovým osobnostem v mapovaných oblastech (např. justice, sport, zákulisí) jsme srovnali do přehledné databáze, najdete ji tady ».

PŘÍPAD SAVČENKO A RUSKÁ PROPAGANDA

Ruský soud ukončil v úterý hlavní dějství v mediálně ostře sledované kauze Nadiji Savčenko. V čem je její případ přelomový příběh a proč je dobré porozumět jeho zákoutím?

Odpovědi hledal v tradičním rozhovoru o médiích moskevský zpravodaj online deníku Aktuálně.cz Jiří Just, který v Rusku jako korespondent působí již deset let. “Na příběhu je nejdůležitější propagandistický aspekt. Rusko okolo Nadiji Savčenko vytvořilo šílenou image, které se má přenášet na celou novodobou Ukrajinu: žena vojačka, která odmítá rodit, vstoupila do kárného fašistického praporu, který likviduje Rusy na východě Ukrajiny, záměrně zabila ruské novináře. Takový popis se přenáší nejen na ukrajinské vojáky, kteří bojují na východě Ukrajiny, ale i na samotné Ukrajince. Jakoby tím Rusko chtělo říct: podívejte, co nová ukrajinská vláda udělala se svými poddanými. Jinými slovy, proces se Savčenko je jedním z vrcholů ruské propagandy, který má dehonestovat Ukrajinu. A to je, z hlediska politických procesů v Rusku, novinka,” řekl Just. Celý rozhovor předkládáme zde ».

NENÁPADNÁ, O TO DŮLEŽITĚJŠÍ NOVELA

Tak trochu “ve stínu Čapího hnízda” prošla ve středu sněmovnou novela, která nově vymezuje okruh trestných činů, za něž mohou nést odpovědnost firmy. Podle analýzy žalobců změna fakticky zajišťuje beztrestnost mnoha firmám, které byly doposud stíhány například za korupci či manipulaci při veřejných zakázkách. Nově bude stačit, když společnost prokáže, že se dostatečně snažila, aby její manažeři nejednali protiprávně. Třeba tím, že doloží, že má má etický či protikorupční kodex.

Jaký dopad bude mít novela na trestní řízení, vysvětlil před časem pro Neovlivní.cz prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula: “Bude-li tomuto návrhu vyhověno, půjde o tak zásadní legislativní změnu, která velmi pravděpodobně povede k zastavení podstatné většiny všech dosud neskončených trestních stíhání právnických osob,” řekl. Jde o známé případy společností Agrotec či Metrostav, více zde ».

ZÁTAH KVŮLI SŽDC

Protikorupční policie si během úterního dopoledne došla pro dokumenty k zakázkám státní Správy železniční dopravní cesty do několika firem. Podle oficiální zprávy vyšetřují kriminalisté v rámci zásahu trestné činy spojené se zadáváním zakázek na SŽDC, které byly financované z dotací Evropské unie.

Jednou z firem, kde zasahovali, je podle zjištění Neovlivní.cz i bývalá stavební společnost exministra Aleše Řebíčka Viamont. Dnes se ústecká firma jmenuje Strabag Rail a sídlí v Ústí nad Labem. Podrobnosti předkládáme zde ».

Sdílet...Share on FacebookTweet about this on Twitter