Asi nejdůležitější zprávu uplynulého týdne přinesl server Podnikatel.cz. Jeho redakce zjistila, že evidencí tržeb to pro Andreje Babiše nekončí. Po EET chystá další evidenční systém – elektronickou evidenci výdajů (EEV), která se má týkat všech občanů nad 15 let. Evidenci totiž budou muset vést všichni, kdo k platbě používají hotovost nebo platí kartou. „Nepřiznávání tržeb je jen jedna část problémů. Může se totiž klidně stát, že obchodníci nebudou i tak tržby evidovat nebo že budou evidovat fiktivní tržby. Díky elektronické evidenci výdajů budeme moct výdaje a tržby spárovat a zkontrolovat tak, zda k nákupu/prodeji skutečně došlo,“ sdělil redakci Babiš.
Přiznáváme: nebýt pod článkem přání k prožití pěkného prvního aprílového dne, asi bychom to zbaštili i s navijákem.
A na jaký aprílový žertík jste se nachytali vy?
Na zprávu z iDnesu, že Tomáš Rosický je v Arsenalu zpátky v plné tréninkové zátěži? Nebo na akci Slevomatu, který nabízel k pronajmutí oddané fanoušky v akci? Vhodné například pro návštěvy čínského prezidenta? (Upozorňujeme, že to není zas tak drahá záležitost, pět lidí na tři hodiny můžete mít za 850 korun.) Nebo vás snad zaujala nabídka společnosti 02, která chce od 1. dubna divákům dopřávat i funkci „dopředného zhlédnutí“, aby si mohli sportovní zápasy pustit nejen se zpožděním ze záznamu, ale také až o 50 hodin dříve, než se budou reálně vysílat?
Řada žertíků se týkala resortu Čapí hnízdo. Na českém internetu byla asi nejvíce sdílená ilustrovaná mapa republiky na Mapy.cz. „Po řadě vašich stížností a nářků jsme zaktualizovali a hlavně zjednodušili naše složité mapové podklady. Konečně si tak můžete v klidu plánovat své výlety v nové obrázkové mapě, která zobrazuje vše podstatné, co náš vykutálený kousek Zeměkoule nabízí,“ avizovala společnost na svém facebookovém profilu.
Seznam.cz, který stránky provozuje, se pro velký úspěch rozhodl po 1. dubnu kreslenou mapku zachovat. Pokud tedy hledíte na detail, směle do toho – rozkliknout popisky u jednotlivých pamětihodností stojí za to. Viz přiložený obrázek Pražského hradu s kresbičkou aktualizovaných čínských trenek. Už se proti nim mimochodem ohradil „falešný“ Miloš Zeman; do firmy napsal, že na ně za trest pošle svého mluvčího Ovčáčka. „Bohužel jde o výsledek práce kartografů, kteří v době vzniku mapy bojovali s těžkou virózou,“ reagovala společnost promptně. „Věříme, že s ohledem na Vaše letité zkušenosti s touto zákeřnou chorobou naleznete pro výsledek jejich práce pochopení. Předem děkujeme!“
My na Neovlivní.cz jsme žádný aprílový žertík nechystali, ačkoli jste nás z toho podezírali. Prvního dubna jsme totiž publikovali zprávu, jak ministerstvo vnitra a policejní prezidium komentují výhrady k zásahům během návštěvy čínského prezidenta v Praze. Vaše první reakce? Podívejte se na přiložený obrázek.
Vážné dění tentokrát jen telegraficky.
Tuzemské soudy vydaly v týdnu tři ostře sledované rozsudky.
První z nich se týká sociální demokracie a redakce se mu věnovala podrobně (níže). Druhým skloňovaným rozhodnutím je zrušení osvobozujícího verdiktu nad Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a dalšími obviněnými v kauze možného zneužití Vojenského zpravodajství. Pražský městský soud případ vrátil nižší instanci k novému projednání. Nečasovou a zpravodajce Ondreje Páleníka, Milana Kovandu a Jana Pohůnka tedy čeká druhé kolo právní bitvy, za sledování exmanželky premiéra Radky Nečasové jim hrozí až pětileté tresty.
Třetí rozsudek přišel z Krajského soudu v Hradci Králové, který měl znovu na stole případ Lukáše Nečesaného. Ten byl v minulosti pravomocně odsouzen za pokus o vraždu kadeřnice z Jičínska, po podnětu tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové však verdikt zrušil Nejvyšší soud a Nečesaný byl do nového projednání případu propuštěn na svobodu. Šlo o vůbec první případ, kdy člověk, už jednou pravomocně odsouzený za takto těžký delikt, skončil na svobodě. Nyní poputuje Nečesaný znovu do vězení, soudci v Hradci potvrdili své původní rozhodnutí a uložili mu třináctiletý trest.
Průběžná zpráva o stavu politických stran v Česku: „Loni bylo hej – všechny sněmovní strany hlásí zisk“. Tímto titulkem glosovala Česká televize informace z výročních finančních zpráv tuzemských partají, podle kterých jsou všechny v černých číslech. Sociální demokraté vykázali zisk 27 milionů korun, 26,9 milionu hlásí ANO, lidovci hospodařili s přebytkem 23 milionů. ODS plus 27 milionů, TOP 09 14,9 milionu. KSČM 22,2 milionu. A Úsvit? „Vypověděli jsme všechny nevýhodné statisícové smlouvy pana Okamury, které uzavíral sám za sebou,“ řekl ČT šéf hnutí Marek Černoch. Celkově hlásí Úsvit za loňský rok milionový zisk.
Společnost ppm factum zveřejnila svůj volební model, který propočítala na základě šetření, které proběhlo ve dnech, kdy na sebe plnou pozornost strhla dotační aféra Čapí hnízdo – tedy od 17. do 29. března (na reprezentativním vzorku 1016 občanů ČR). Zjistila, že šance dvou nejsilnějších subjektů na vítězství jsou nyní vyrovnané. Jak ČSSD, tak hnutí ANO by získaly téměř shodně 20 % hlasů. Třetí místo by tradičně obsadila KSČM se ziskem 14,9 %.
A poslední zpráva: z kuchyně Lidového domu.
Premiér Bohuslav Sobotka, jehož osobní účet na Twitteru je osobní asi zhruba tak jako kolonky daňového přiznání – namátkou: „Nezapomínáme na venkov“ (30. 3.), „Dohoda s Tureckem schválena“ (18. 3.) nebo „Už po páté se na vládě scházíme s hejtmany. Budeme mluvit o opravách silnic, financování školství a sportu i čerpání evropských fondů“ (16. 3.) – se (možná) pod dojmem z USA vůbec poprvé trochu „odvázal“. Nebo si konečně zaplatil někoho, kdo mu s komunikací na sítích pomůže?
A o čem jsme psali na Neovlivní.cz?
Padesát odstínů Číny
Praha má za sebou tři dny manévrů, během nichž policie získala bianco šek nahodile uzavírat různé části města a – jak se chvílemi zdálo -, zasahovat proti českým občanů ke spokojenosti čínské státní návštěvy. Byl postup policistů přiměřený? Redakce Neovlivní.cz se rozhodla posbírat možné přehmaty tak, jak je popsali očití svědci. Příběhy o šťárách kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám, požadavcích delegace odtáhnout všechna auta od divadla či zadržených aktivistech si můžete přečíst zde ».
O vyjádření jsme požádali i ministerstvo vnitra a policejní prezidium; striktně odmítají, že by se policisté zaměřovali výhradně na osoby s tibetskými vlajkami (detailně tady »).
Redakce Neovlivní každopádně zjistila, že pro třídenní operaci, při níž policie na mnoha místech Prahy bez varování a rozsáhle blokovala dopravu i možnost obyvatel pohybovat se volně po Praze, použily bezpečnostní složky velmi nestandardní postup. Získali jsme dokument, který posvětili úředníci z magistrátu vedeného Adrianou Krnáčovou, naleznete jej zde ».
Podívali jsme se také na to, co se skrývá za obchodní kontrakty v hodnotě 95 miliard korun, které avizoval během čínské návštěvy prezident Miloš Zeman. Zjistili jsme, že akvizice mají velmi blízko k českým a slovenským jménům, které už přes dvě desetiletí důvěrné známe z tuzemské ekonomiky. A pojí je jedno jméno: Jaroslav Tvrdík. Článek Marie Bastlové s titulkem „Všechna Tvrdíkova pátelství“ si můžete přečíst tady ».
A ještě jedno jméno se v této souvislosti objevilo: byznys s kapitálem z Číny začal dělat také expremiér Petr Nečas (více zde »).
Stamilionový soud ČSSD
Nejsilnější vládní strana dostala ve volebním roce dramatický úder. Soud pravomocně rozhodl v neprospěch ČSSD letitý spor pocházející z éry, kdy partaj vedl Miloš Zeman.
Na verdikt jako první upozornila redakce Neovlivní s tím, že sociální demokracie má po prohraném soudu o právní zastupování v kauze svého současného pražského sídla Lidový dům zaplatit sumu přesahující 300 milionů korun.
Verdikt se lidé kolem premiéra Bohuslava Sobotky dozvídají v době, kdy se největší rivalové v čele s ANO majitele Agrofertu Andreje Babiše chystají masivně utrácet pro vítězství v krajských volbách. Podrobnější zpravodajství si můžete přečíst tady ».
Zemřel Evžen Šírek
Je jen málo policistů, kteří viděli do vyšetřování finančních machinací politických stran, bankovních podvodů devadesátých let či propojování podsvětí s politikou tak, jako Evžen Šírek. A kteří dokázali dlouhodobě odolávat politickým či byznysovým tlakům.
Jeho lidé vyšetřovali například tajné konto ODS, kde měli občanští demokraté z éry Václava Klause k dispozici miliony související s privatizací. Zkoumali černé financování sociálních demokratů. Byli první, kdo rozjel dlouhodobé sledování aktivit bosse podsvětí Františka Mrázka. Anebo řešili miliardové operace, které skončily krachem některých bank.
Bývalý šéf ekonomické kontrarozvědky Evžen Šírek podlehl ve čtvrtek dlouhé vážné nemoci. Proč byla jeho práce klíčová a proč a jak jej politické podsvětí odstavilo, vzpomínala šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková. Nekrolog naleznete zde ».
Mynářova neexistující prověrka
Národní bezpečnostní úřad se kvůli neexistující prověrce kancléře Vratislava Mynáře chystá na prověrku Hradu. Bude zjišťovat, komu rukama procházejí utajované dokumenty. Zasadila se o to místopředsedkyně STAN Věra Kovářová, která opakovaně žádala NBÚ, aby zkontroloval, zda se v prezidentské kanceláři nedostanou nepovolané osoby k utajovaným informacím (více zde »).
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na zprávu Neovlivní.cz uvedl, že se prověrky v prezidentské kanceláři nebojí a žádná skandální odhalení neočekávají. „Postupujeme dle zákona, ničeho se neobáváme,“ uvedl Ovčáček (detaily tady »).
Skrytý vládní boj o ČEPS
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek prohrál vleklou bitvu o šéfa státní společnosti ČEPS, správce přenosové soustavy s dvacetimiliardovým obratem a stamiliony nastřádaného zisku. Dozorčí rada odvolala ředitele firmy Vladimíra Tošovského. Mládek si ovšem vliv nad firmou udržel, když do představenstva nově prosadil “svého” člověka.
Na odchod Tošovského z čela ČEPS tlačil premiér Bohuslav Sobotka a lidé z jeho okolí, upozornil už před časem deník Neovlivní.cz. Obsazení postů ve státních firmách včetně ČEPS bylo také jedním ze sporných bodů, kvůli nimž chtěl premiér svého stranického kolegu a ministra průmyslu z vlády vystrnadit.
Oficiální důvody Tošovského odvolání nebyly zveřejněny. Neovlivní.cz nicméně získal informace, podle nichž byla proti Tošovskému vypracovaná analýza, která měla dokládat, že ČEPS pod jeho vedením šel ve veřejných zakázkách na ruku některým vybraným společnostem. Podrobnosti naleznete zde ».
TOP 10 vlivných z jihu
V jižních Čechách politické podsvětí neřeší své spory jako na severu Čech, kde místního bosse Housku dokonce zastřelili. Přesto jde o kraj, který už jednou provždy zůstane zapsaný jako ten, který před sedmi lety přinesl do české politiky termín kmotr. Použil jej tehdejší premiér Topolánek mimo jiné na adresu jihočeského neformálního vládce Pavla Dlouhého. Jak se od té doby mapa vlivu v klíčových městech v jižních Čechách proměnila? Jsou stále u moci stoupenci starých pořádků, nebo mají navrch nové tváře? Deník Neovlivní.cz v novém žebříčku zmapoval, kdo ovládá jih.
Odhalili jsme první jméno – číslo 10 ». Stal se jím Ivo Nejdl, bývalý manažer skupiny PPF, který je v jižních Čechách představitelem nové generace investorů.
Mapování ruského byznysu
Rusové jsou hned po Češích nejčastějšími vlastníky českých firem. Deník Neovlivní.cz se z tisíců podniků zaměřil na ty lokální, v regionech – s ambicí ukázat na konkrétní příkladech, jak “řadoví” ruští byznysmeni v Česku reálně fungují. Další zastávkou byl Plzeňský kraj.
V této grafice » se můžete podívat, jak ruský byznys v plzeňském regionu vypadá. A zde » si můžete přečíst příběh jedné z firem – Pilsen Steel.
„Co se v té firmě děje, vůbec nevíme. Máme informace jen o tom, že zaměstnanci mají strach, nesmí o své práci cokoliv říkat a část z nich raději odešla,“ krčí rameny hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs při dotazu na Pilsen Steel.